Välismaalaste seaduse muudatused
Mis on muudatuste eesmärk?
Muudatused on välja töötatud, et võtta üle Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2016/801/EL kolmandate riikide kodanike teadustegevuse, õpingute, praktika, vabatahtliku teenistuse, õpilasvahetuse programmides või haridusprojektides osalemise ja au pair’ina töötamise eesmärgil riiki tulemise ja seal elamise tingimuste kohta.
Keda mõjutab?
Muudatused puudutavad eelkõige kolmandate riikide kodanikke. Muudatused avaldavad positiivset mõju ka Eesti tööandjatele, sest laienevad võimalused välismaalaste praktikale ja tööle võtmiseks, sh vabatahtlikuna.
Mis on olulisemad muudatused?
- Kolmandate riikide kodanikel võimaldatakse töötada Eestis vabatahtlikuna.
- Luuakse võimalus registreerida praktika eesmärgil lühiajaline töötamine. Praktika tasu suurus ei ole seotud Eesi keskmise palga nõudega.
- Kolmandate riikide kodanikel võimaldatakse teise ELi riigi direktiivi kohase loaga (viisa, elamisluba) töötada Eestis teadustegevuse eesmärgil või õppida Eestis kõrgkoolis loa kehtivusaja jooksul.
- Eelnõuga võimaldatakse teise ELi riigi viisa või elamisloa alusel Eestis viibivatel teadlastel pärast teadustöö lõppu või üliõpilastel pärast õpingute lõpetamist jääda Eestisse tööotsimise või ettevõtte asutamise eesmärgil kuni üheksaks kuuks.
- Teise ELi riigi viisa või elamisloa alusel Eestis õppiv välismaalane võib Eestis töötada selleks eraldi luba omamata, tingimusel et tema töötamine ei takista õppimist.
Millal muudatused jõustuvad?
Eelnõu jõustub üldises korras ehk 10. päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist. Muudatused jõustuvad tõenäoliselt selle aasta lõpus või 2018. aasta esimeses pooles.
Ettevõtjate arvamused on oodatud hiljemalt 1. juuniks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame rahandusministeeriumile.