Koolide ja kooliväliste partnerite koostööseminar
Milleks koostöö kooli ja kooliväliste partnerite vahel?
Meile ei ole uudis, et kõik muutub. Muutused toimuvad töömaailmas, töösuhetes, ametite ülesannetes, haridussüsteemis, õpetamises. Kõigi muutuste valguses on oluline mõista koostöö olulisust ja seda, mida erinevad osapooled vajavad ning ootavad, mis noori motiveerib. Ühendades jõud, saame näidata ja pakkuda noortele kogemusi, mis aitavad mõista, missugust kasu loob koolis õpitav õppeaine tulevikus, ühel või teisel töökohal.
Esineja Tuuli Mekk: „Karjäärispetsialistina näen, et noortel on vähene kokkupuude töömaailmaga ja seeläbi on neil raske näha õppeaine kasulikkust enda jaoks. Karjäärispetsialistile ei ole harvad olukorrad, kus noor ütleb, et ta ei saa aru, miks ta koolis õppima peab, sest „seda ei ole mul ju igapäevases elus vaja“. Seega on väga oluline kokku tuua koostööks erinevad osapooled: ettevõtja või asutus, kool ja lapsevanemad. Mida täpsemini noor mõistab, mis kasu toob matemaatikast arusaamine või keeleoskus või füüsiline aktiivsus, seda motiveeritum ta on koolis pingutama.
Ettevõtjate kasu koostööst kooliga on valdkonna tutvustamine, huvi tekitamine, ametite ning erinevate tööülesannete avamine noorele. Inimesed, kes teevad oma tööd kirega, suudavad teisi ka inspireerida valdkonnaga liituma, ametit omandama. Koostöö aitab kasvatada järelkasvu, avardab arusaamist erinevatest töödest ja seeläbi toetab noorte õppeedukust, huvi õppida sest nad näevad – ma saavutan.“
TOIMUMISE AEG ja koht
8. juuni 2023 kell 15.00-17.00 Zoomis
Seminariga ühinemise info:
https://us02web.zoom.us/j/88195444828?pwd=SUR4OG1pZXpBZUFBRXYzdGhJcG5qUT09
Meeting ID: 881 9544 4828
Passcode: 618896
SIHTGRUPP
Veebiseminarile ootame peamiselt ettevõtete ja üldharidus- ning kutsekoolide esindajaid, aga ka teisi ettevõtluse, hariduse ja sidusvaldkondade esindajaid, kes on huvitatud koolide ja ettevõtete koostöö arendamisest.
PÄEVAKAVA
- 15.00 Avasõnad Erika Veide, Haridus- ja Noorteameti Edu ja Tegu programmi üldhariduse koordinaator;
- 15.10-15.30 Rakvere Reaalkooli huvijuht Sirli Vahula ja õppejuht Kadri Vahula;
- 15.30-15.50 Tuuli Mekk, KNÜ juhatuse liige;
- 15.50-16.10 Rudolf Gustav Hanni, Kirjastuse Seik tegevjuht;
- 16.10-16.30 Marek Mekk, MTÜ Valgamaa Noorsootöökeskus Tankla asutaja liige ja mentor;
- 16.30-16.50 Imbi Raudkivi ja Monika Undo koos õpilastega Läänemaa Ühisgümnaasium;
- 16.50 kokkuvõte Erika Veide.
Seminari modereerib Erika Veide, Haridus- ja Noorteameti Edu ja Tegu programmi üldhariduse koordinaator.
ESINEJAD
Tuuli Mekk, KNÜ juhatuse liige
Karjäärinõustaja jagab häid praktikaid, kuidas partnereid õppesse kaasates toetada õppijate karjäärivalikuid ja tekitada seost õppeainete ja nende kasutusvõimaluste vahel erinevatel elualadel. Kuidas ettevõtja saab panustada valdkonna arengusse ning järelkasvu kasvatamisesse ja seda kooli, õpetajaga koostööd kavandades. Tutvustamisele tulevad olulised sammud õppekäigu (sh töövarjutamise või projektiõppe) kavandamisel ning õppekäigu planeerimist ja õpikogemuse mõtestamist toetavad materjalid. Kogemuse mõtestamise kaudu (töölehed, vestlus, toetavad küsimused, jm) toimub noore enesemääratluspädevuse arendamine ehk kujuneb arusaamine endast ja oma soovidest, märgatakse olulisi tegureid ja leitakse üles ka motivatsioon, huvi õppimise vastu.
Rakvere Reaalkooli huvijuht Sirli Vahula
Sirli jagab head praktikat kooli ülitoredast ja praktilisest karjääripäevast, kus osalesid paljud kohalikud ettevõtjad, asutused, lapsevanemad, vilistlased, töötubadest said osa kogu kooli õpilased ning kaasatud oli koolimeeskond. Koostöötegevuse eesmärk oli tutvustada erilaadseid ameteid ja tööülesandeid ning ettevõtluskeskkonda. Õpilased olid nii vaimustuses, et soovivad juba järgmiseks korraks esinejad pakkuda. Rakvere Reaalkoolis on teisigi koostöiseid õppetegevusi, näiteks teaduskohvik. Kuidas õppes teadust toiduga siduda, kuidas kogukonda õpetama kaasata ja kuidas koolimeeskonnaga ühiselt suuri tegusid teha, seda kõike kuulemegi seminaril.
Rudolf Gustav Hanni, Kirjastuse Seik tegevjuht
Rudolf on nõustanud paljusid noori mentorina ja esinenud koolides ning ka lasteaiarühmas. Ta jagab lahkelt enda praktikaid ja ideid, mida ettevõtjana õpilastega teha ja kuidas noori uute teadmiste ja oskuste omandamisel toetada neid praktiliselt kaasates. Nimelt on noored tema firma tegevustesse on värskete ideedega väga edukalt panustanud, ise õppides ja eduelamusest inspireerudes. Samuti jagab ta soovitusi, kuidas ettevõtjana leida kooliga koostöökoht.
Marek Mekk, MTÜ Valgamaa Noorsootöökeskus Tankla asutaja liige ja mentor. Sulle võib tunduda uskumatu, et paljude jaoks on noortekeskused ikka veel n-ö lastehoiu kapid, kuhu vajadusel oma jõnglane pistetakse või hoopis bussijaama pikendus või pikapäevarühm. No see viimane on juba päris hea arvamus, sest tõesti paljudes noortekeskuses tegeletakse noorte järjele aitamisega. Tihti levib ka arvamus, et seal käivad koos ainult pätid, aga kui nad noortekas ei käiks, siis kus nad oleksid? Tegelikult on tänapäevased noortekeskused järjest rohkem meie noori toetavad, julgustavad ning inspireerivad kohad. Noored tunnevad end seal turvaliselt. Noortekeskuses toimub väga palju aktiivõpet ja seda kõike läbi mitteformaalse õppimise. Aga miks peaksid noorte arengu toetamisel noortekeskus ja kool koostööd tegema?
Imbi Raudkivi, Läänemaa Ühisgümnaasiumi majandusainete ja geograafiaõpetaja, majandussuuna juht ja Monika Undo, Läänemaa Ühisgümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja
Kuidas kool ja ettevõtjad Läänemaal üksteist leiavad ja omavahel koostööd teevad? Milliseid kogemusi, oskusi on andnud õpilastele ettevõtete külastused ja kohtumised, kuidas on nad uusi teadmisi saanud kasutada ning millist kasu näevad karjääri planeerimisel? Kuidas õpilased panustavad kohalike ettevõtete töösse ehk milline on koostöö kasulikkus koostööpartneritele, näiteks väikesaarel? Mida arvavad õpilased teistmoodi õppimismeetoditest? Kuidas teha koolisiseselt koostööd ehk nt lõimida eesti keel turundusega ja ühendada teooria ja praktika ning kõik niidiotsad üheks tervikuks siduda nii, et õpilastel teadmised paremini kinnistuks ja nad saaks tugeva aluspõhja majandusalastes teadmistes ja eesti keeles? Inspireerivatest kogemustest Läänemaa Ühisgümnaasiumi näitel.
Seminar toimub koostöövõrgustiku Ettevõtlikkuse edendamiseks, Eesti Teadusagentuuri ning Haridus- ja Noorteameti ettevõtlusõppe programmi Edu ja Tegu koostöös.