15.04.2020
Anna teada, mida arvad Euroopa uuest tööstusstrateegiast
Euroopa Komisjon on koostanud uue tööstusstrateegia, mille eesmärk on säilitada Euroopa tööstuse ülemaailmne konkurentsivõime ja võrdsed võimalused nii kodus kui ka globaalselt, muuta Euroopa 2050. aastaks kliimaneutraalseks ja kujundada Euroopa digitaalne tulevik. Anna hiljemalt 21. aprilliks, mida arvad uuest tööstusstrateegiast.
Mis on uue tööstusstrateegia kohaselt Euroopa tööstuse ümberkujundamise peamised suunad ja olulisemad meetmed?
- EL siseturu tugevdamine. Sealjuures esitas komisjon 10. märtsil 2020.a EL siseturu edasiarendamist puudutavad jõustamise tegevuskava ja siseturu tõkete aruande ja VKE strateegia ning kavatseb jätkata tegevusi Euroopa andmestrateegiast lähtuvalt EL andmemajanduse edendamiseks.
- Intellektuaalomandi tegevuskava, et säilitada tehnoloogiline suveräänsus, edendada globaalseid võrdseid võimalusi, võidelda paremini intellektuaalomandi varguste vastu ja kohandada õigusraamistikku roheliste ja digitaalsete üleminekutega.
- ELi konkurentsieeskirjade läbivaatamine, sealhulgas ühinemise kontrolli ja riigiabi suuniste sobivuse kontrollimine, mis peaks tagama EL reeglite sobivuse kiiresti muutuva majanduse jaoks, mis muutub üha enam digitaalseks, ja peab muutuma rohelisemaks ja ringimajanduse poole.
- Ausa konkurentsi tagamiseks kodu- ja välismaal võtab komisjon lisaks kaubanduse kaitsemehhanismide maksimaalsele kasutamisele 2020. a keskpaigaks vastu valge raamatu, et käsitleda välistoetuste põhjustatud moonutavat mõju ühtsel turul ning tegeleda välismaise juurdepääsuga ELi riigihangetele ja ELi rahastamisele. Välissubsiidiumide õigusakti ettepaneku esitab komisjon 2021. a, see käib koos tööga, mille eesmärk on tugevdada Maailma Kaubandusorganisatsioonis tööstussubsiidiume käsitlevaid ülemaailmseid eeskirju, ning tegevustega vastastikuseks juurdepääsuks kolmandate riikide riigihangetele.
- Meetmed energiamahukate tööstusharude moderniseerimiseks ja dekarboniseerimiseks, säästva ja aruka liikuvuse tööstuste toetamiseks, energiatõhususe edendamiseks, praeguste süsinikdioksiidi lekke vahendite tugevdamiseks ja vähese süsinikdioksiidiheitega energia piisavaks tarnimiseks konkurentsivõimelise hinnaga (sh Õiglase Ülemineku Fond, piiri kohandusmehhanism, strateegia säästvaks ja targaks mobiilsuseks, ühtse Euroopa energia andmeruumi edasiarendamine jm).
- Euroopa tööstusliku ja strateegilise autonoomia suurendamine, tagades esmatähtsate toorainete tarnimise kriitiliste toorainete ja farmaatsiatoodete tegevuskavaga, mis põhineb ELi uuel farmaatsiastrateegial, ning toetades strateegiliste digitaalsete infrastruktuuride ja peamiste võimalike tehnoloogiate väljatöötamist.
- Ringmajanduse suunal esitas komisjon 10.3.2020 ringmajanduse tegevuskava, kuid kavandab meetmeid ka akude, tekstiili ja elektroonika osas.
- Puhta vesiniku liit, et kiirendada tööstuse dekarboniseerimist ja säilitada tööstuse juhtpositsioon, millele järgnevad madala süsinikusisaldusega tööstusharude ning tööstuslike pilvede ja platvormide ning toorainete liidud.
- Täiendavad keskkonnahoidlikke riigihankeid käsitlevad õigusaktid ja juhised.
- Uuendatud fookus innovatsioonile, investeeringutele ja oskustele.
- Lisaks kavatseb komisjon analüüsida erinevate tööstuse ökosüsteemide riske ja vajadusi. Selle analüüsi tegemisel teeb komisjon tihedat koostööd 2020. a septembriks loodava Tööstusfoorumiga, mis koosneb tööstuse esindajatest, sealhulgas VKEdest, suurettevõtetest, sotsiaalpartneritest, teadlastest ja liikmesriikide ja ELi institutsioonide esindajatest. Vajadusel kutsutakse konkreetsete sektorite eksperte oma teadmisi jagama ja jätkatakse komisjoni iga-aastaste tööstuspäevadega.
Anna teada, mida arvad Euroopa uuest tööstusstrateegiast. Eelkõige ootan tagasisidet järgmistele küsimustele:
- Millised algatused on teie valdkonnale kõige olulisemad?
- Milliste meetmete kujundamisel peate Eesti aktiivset osalemist eriti oluliseks?
- Millised teemad või meetmed peaksid veel sisalduma tööstusstrateegis võttes arvesse tänast majandusolukorda?
Tagasisidet ootan hiljemalt 21. aprilliks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile, kes paneb kokku Eesti riigi seisukohad uue tööstusstrateegia osas.