Avalda arvamust börsiettevõtete juhtkonnale soolise tasakaalu reegli kehtestamisest
Mis on muudatuste eesmärk?
Eelnõu eesmärk on üle võtta Euroopa Liidu direktiivi, mis käsitleb soolise tasakaalu parandamist börsil noteeritud äriühingute juhtkonnas ning edendada Eestis soolist tasakaalu börsil noteeritud ettevõtetes.
Keda muudatused mõjutavad?
Muudatused mõjutavad aktsiaturul tegutsevaid Eesti äriregistris olevaid ettevõtteid, kellel on rohkem kui 250 töötajat ja aastakäive ületab 50 miljonit eurot või aastabilansi kogumaht ületab 43 miljonit eurot.
Mida plaanitakse teha?
- Eelnõu kohaselt peab börsiettevõtte üldkoosolek kinnitama ettevõtte eesmärgiks ühe järgmistest soolise tasakaalu saavutamise eesmärkidest, mis tuleb täita:
- nõukogu liikmetest on alaesindatud soost liikmete osakaal vähemalt 40 protsenti, või
- juhatuse ja nõukogu liikmetest kokku on alaesindatud soost liikmete osakaal vähemalt 33 protsenti (vt eelnõu punktis 1 § 1356).
- Kui ettevõtte eesmärgiks seatakse eesmärk, et nõukogu liikmetest vähemalt 40% on alaesindatud soost, siis peab ettevõte ise kehtestama individuaalse eesmärgi, millega juhatuses soolist tasakaalu paranda (vt eelnõu punktis 1 § 1356).
- Näiteks, kui börsiettevõtte nõukogus on viis liiget, siis esimese eesmärgi täitmiseks peab edaspidi ettevõtte nõukogus olema kaks alaesindatud soost isikut. Teise eesmärgi täitmiseks peab näiteks ettevõttel, kelle nõukogus ja juhatuses on kokku üksteist liiget, olema neli liiget alaesindatud soost. Arvulised eesmärgid alaesindatud soost juhtorgani liimete hulga kohta on toodud eelnõu lisas olevas tabelis. Soolise tasakaalu järgimise muutus ettevõtte nõukogus või juhatuses võib toimuda järk-järgult, st vastavalt ametis olevate liikmete ametiaja lõpule.
- Juhul, kui börsiettevõte ei saavuta soolise tasakaalu eesmärke hiljemalt 2026. aasta 30. juuniks, tuleb börsiettevõttel kohandada kandidaatide valimise menetlust selliselt, et need oleksid läbipaistvad, selged ja üheselt mõistetavad ning võrdsete kandidaatide puhul tuleb eelistada alaesindatud soost kandidaati (v.a asendusliikme valimise puhul) (vt eelnõu punktis 1 § 1357).
- Lisaks näeb eelnõu ette jagatud tõendamiskohustuse, kui mitte valituks osutunud alaesindatud soost kandidaat pöördunud kohtusse või töövaidluskomisjoni. See tähendab, et börsiettevõte peab tõendama, et ta ei ole rikkunud nõuet valida võrdsete kandidaatide puhul alaesindatud soost kandidaat (vt eelnõu punktis 1 § 1358).
- Plaani järgi peavad börsiettevõtted edaspidi kord aastas hakkama Finantsinspektsioonile esitama ja ka enda veebilehel avaldama teavet juhatuse ja nõukogu soolise koosseisu kohta ning milline soolise esindatuse eesmärk seati ja millised meetmed eesmärgi saavutamiseks võeti.
- Samuti saab eelnõu järgi Finantsinspektsioon õiguse avalikustada oma veebilehel juhtorganite soolise tasakaalu andmed nende Eesti börsiettevõtete kohta, kellele hakkavad soolise tasakaalu reeglid kehtima.
- Kui rikutakse kohustust seada individuaalne eesmärk juhatuses soolise tasakaalu parandamiseks, siis võib karistus olla kuni 400 000 eurot (vt eelnõu punktis 3 § 23790).
- Samuti on eelnõuga ette nähtud karistus soolise tasakaalu saavutamise vahendite (nt kandidaatide valimise menetlus) või aruandluse kohustuse rikkumiste puhuks kuni 400 000 eurot (vt eelnõu punktis 3 § 23791).
- Plaanitavad muudatused on ajutised, sest eelnõu ja selle aluseks olev direktiiv kaotavad kehtivuse 31. detsembril 2038. aastal. Kuid Euroopa Liit hindab enne direktiivi kehtivuse lõppu, kuidas on sooline esindatus muutunud ja kas meetmeid on vaja pikemaks ajaks kehtestada.
Millal muudatused jõustuvad?
Eelnõu kohaselt jõustuvad muudatused 28. detsembril 2024. aastal, ettevõtte valitud soolise tasakaalu eesmärk tuleb saavutada 30. juuniks 2026. aastal.
Anna teada, mida arvad soolise tasakaalu reegli kehtestamises börsiettevõtete juhtorganitele. Tagasisidet ootan hiljemalt 29. juuliks e-posti aadressile ann[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan rahandusministeeriumile.