11.01.2023
Avalda arvamust inimkaubanduse direktiivi plaanitavate muudatuste kohta
Euroopa Komisjon on teinud mitmeid ettepanekuid inimkaubanduse direktiivi muutmiseks, et võidelda tõhusamalt inimkaubanduse vastu. Näiteks on komisjon tulnud välja mõttega kriminaliseerida teenuse kasutamine olukorras, kus teenuse kasutaja on teadlik, et teenust pakkuv inimene on inimkaubandusega seotud kuriteo ohver. Anna hiljemalt 20. jaanuariks teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest.
Millised on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Euroopa Komisjon on teinud ettepaneku lisada sundabielud ja ebaseaduslikud lapsendamised inimkaubanduse direktiivis sätestatud kuriteo määratluse hulka. See tähendab, et liikmesriigid peavad sellist tegevust oma siseriiklikus kriminaalõiguses inimkaubandusena kuritegelikuks pidama (vt artikkel 1 lg 1).
- Komisjon on tulnud välja ka ettepanekuga tuua direktiivis sõnaselgelt välja, et inimkaubandusega seotud kuritegudeks on ka sellised inimkaubandusega seotud õigusrikkumised, mis pannakse toime või mida hõlbustatakse info- ja kommunikatsioonitehnoloogia, sealhulgas interneti ja sotsiaalmeedia kaudu (vt artikkel 1 lg 2). Kehtivast direktiivist puudub selline viide.
- Komisjon on teinud ettepaneku kriminaliseerida teenuse kasutamine olukorras, kus teenuse kasutaja on teadlik, et teenust pakkuv inimene on inimkaubandusega seotud kuriteo ohver (vt artikkel 1 lg 5-6). Kehtiva direktiivi kohaselt on liikmesriikidel võimalik otsustada, kas sellised olukorrad kriminaliseerida või mitte.
- Ettepanekus sisalduvad kohustuslikud karistused juriidilistele isikutele, kes võetakse vastutusele inimkaubandusega seotud õigusrikkumiste eest. Karistused võivad olla muu hulgas riiklikest hüvitistest ilmajätmine või nende ettevõtete ajutine või alaline sulgemine, kus inimkaubandusega seotud õigusrikkumine toime pandi (vt artikkel 1 lg 3). Kehtivas direktiivis on üksnes näitlik loetelu sanktsioonidest, mida liikmesriigid võivad kehtestada.
Millal jõustuvad direktiivi plaanitavad muudatused?
Ettepaneku kohaselt peab Eesti võtma direktiivi muudatused siseriiklikusse õigusesse üle ühe aasta jooksul alates direktiivi muudatuste jõustumisest. Hetkel pole teada, millal direktiivi muudatused jõustuvad. Ettepanekute üle käivad veel Euroopa Liidus arutelud.
Anna teada, mida arvad inimkaubanduse direktiivi plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 20. jaanuariks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan justiitsministeeriumile, kes kujundab selle teema osas Eesti seisukohad.