08.03.2024
Avalda arvamust töölepingu seaduse plaanitavate muudatuste kohta seoses põhipuhkuse aegumisega
Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium soovib teha põhipuhkuse aegumist puudutavas töölepingu seaduse sättes (§ 68 lg 6) kaks muudatust. Esiteks lisab eelnõu seadusesse põhimõtte, et põhipuhkuse nõue ei aegu tavapärase tähtaja jooksul, kui tööandja ei võimaldanud töötajal puhkust kasutada. Sellisel juhul peab töötaja taotlema puhkuse kasutamist esimesel võimalusel. Teise muudatusena toob eelnõu seadusesse põhimõtte, mille kohaselt peatub põhipuhkuse aegumine edaspidi ka ajaks, kui töötaja on ajutiselt töövõimetu. Anna hiljemalt 26. märtsiks teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest.
Mis on muudatuste eesmärk?
Muudatuste eesmärk on viia töölepingu seaduses sätestatud põhipuhkuse aegumise reeglid kooskõlla Euroopa Kohtu otsusega C-120/2136 ning liidetud kaasustega C‑518/20 ja C‑727/2038.
Keda mõjutab?
Plaanitavad muudatused võivad mõjutada kõiki tööandjaid.
Millised on plaanitavad muudatused?
- Eelnõu lisab töölepingu seaduse § 68 lõikesse 6 põhimõtte, mille kohaselt ei aegu põhipuhkuse nõue ühe aasta jooksul arvates selle kalendriaasta lõppemisest, mille eest puhkust arvestatakse, kui tööandja ei võimaldanud töötajal puhkust kasutada (vt eelnõu § 3). Selleks, et töötaja ei viivitaks aegumata jäänud põhipuhkuse kasutamisega ebamõistlikult kaua, lisandub seadusesse nõue, et töötaja peab sellisel juhul taotlema puhkuse kasutamist esimesel võimalusel ning tööandjal on kohustus töötajale puhkust anda. Kui tööandja ei võimalda töötajal puhkust kasutada ning töösuhe lõpeb, on töötajal õigus saada hüvitist kasutamata jäänud aegumata põhipuhkuse eest töölepingu seaduse § 71 alusel.
- Eelnõu lisab põhipuhkuse nõude peatumise aluste loetellu ajutise töövõimetuse aja (vt eelnõu § 3). Seega pikeneb edaspidi põhipuhkuse aegumisperiood töötaja ajutise töövõimetuse perioodi võrra, kuivõrd töötajal ei ole võimalik sel ajal puhkust kasutada. Kehtiva töölepingu seaduse kohaselt peatub põhipuhkuse aegumine üksnes ajaks, kui töötaja kasutab emapuhkust, isapuhkust, lapsendajapuhkust või vanemapuhkust, samuti juhul, kui töötaja on ajateenistuses või asendusteenistuses.
Millal jõustuvad plaanitavad muudatused?
Töölepingu seaduse muudatused jõustuvad eelnõu kohaselt 2025. aasta 1. juulil.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest seoses põhipuhkuse aegumisega. Vastust ootan hiljemalt 26. märtsiks e-posti aadressile marko@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.