04.12.2019
Avalda arvamust turvategevuse seaduse eelnõu kohta
Siseministeerium koostas eelnõu, millega kehtestatakse uus turvategevuse seadus. Eelnõu järgi ei pea turvakonsultatsiooni jaoks enam tegevusluba taotlema, samas nõuded turvatöötajale ja sisevalve töötajale muutuvad rangemaks. Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest.
Mis on eesmärk?
Eelnõu eesmärk on tõsta turvategevuse kvaliteeti ja usaldusväärsust ning tagada isikute põhiõiguste kaitse.
Keda puudutab?
Turvaettevõtjaid ja neid ettevõtjaid, kes korraldavad sisevalvet või turvatöötajate väljaõpet.
Mis on olulisemad muudatused?
Eelnõuga koostati uus seaduse terviktekst, millega:
- kehtestatakse uus turvategevuse tegevusalade liigitus;
- täiendatakse turvaettevõtjale ja majandustegevusele esitatavaid nõudeid;
- täpsustatakse turvatöötaja õigusi ja kohustusi ning suurendatakse tema sotsiaalseid garantiisid;
- täiendatakse sisevalve korraldust ja nõudeid;
- kehtestatakse võimalus kaasata turvaettevõtja kohaliku omavalitsuse korrakaitseülesande täitmisse.
Positiivsed muudatused:
- Tegevusluba peab hakkama taotlema vaid valvetegevuse ja turvatöötaja väljaõppe tegevusaladel alustamiseks.
- Turvakonsultatsiooni puhul kaotatakse tegevusloa taotlemise kohustus. Konsultatsioon nimetatakse ümber turvaauditiks.
- Sisevalve korraldaja peab Politsei- ja Piirivalveametile (PPA) avalduse esitamise asemel hakkama esitama lihtsalt teate sisevalve alustamisest. See tähendab, et edaspidi ei sõltu sisevalve tegevuse lubatavus PPA-s registreerumisest.
- Turvatöötaja õigused laienevad ka valveobjekti ümbrusele mõistlikus ulatuses. See tähendab, et turvatöötaja saab kohaldada turvameetmeid ka olukorras, kus varas on kauplusest välja jooksnud ja turvatöötajal ei õnnestunud teda kaupluse territooriumil tabada.
- Täpsustatakse turvatöötaja sekkumise võimalusi, mh sätestatakse turvatöötaja õigus kasutada jõudu.
Muudatused, millega kaasnevad lisakohustused:
- Iga mehitatud valvetegevuse korral tekib kohustus turvaplaani olemasolule. Praegu kehtib plaani nõue ainult üritusel korra tagamise puhul.
- Sisevalvejuht peab lisaks turvajuhi kutse omamisele hakkama vastama ka turvajuhile esitatavatele muudele nõuetele (isikuomadused, taust jm).
- Sisevalvetöötajale kehtestatakse turvatöötaja nõuded (mh turvatöötaja kohustused, vormiriietus jm).
- Võrreldes kehtiva reegliga, et turvaettevõtjal ega temaga seotud isikul ei tohi olla karistust teatud kuritegude ja süütegude eest, laieneb eelnõuga vastavate tegude loetelu. Nt ei tohi eelnõu järgi turvaettevõtte juhiks olla isik, kes on süüdi mõistetud majandusalases süüteos (nt tegevusloata majandustegevus). Samuti lisandub, et nimetatud tegudes ei tohi olla ka kahtlustatav ega süüdistatav. Ka turvatöötajaks ei tohi eelnõu järgi olla kriminaalmenetluses kahtlustatav või süüdistatav isik.
- Turvaõppe korraldaja teavitamiskohustust täiendatakse nõudega esitada teave ka tulevaste turvatöötaja põhiõppe, turvajuhi õppe, eri- ja täienduskoolituste kohta.
- Kehtestatakse täpsemad nõuded turvatöötajale ja tema väljaõppele. Nt kehtiva seaduse kohaselt võib turvatöötaja turvaülesandeid täita pärast esmast väljaõpet ning põhiõppe läbida alles katseaja jooksul. Eelnõu kohaselt ei saa aga põhiõppeta ja kutseta isik turvaülesandeid täita.
- PPA-le tuleb edaspidi teatada igast relva kasutamise juhtumist. Praegu tuleb seda teha ainult juhul, kui relvaga on tekitatud tervise kahjustus või surm.
- Kaob turvatöötaja õigus toimetada raviasutusse või politseisse isik, kellel on joobe tunnused ja kes võib ohustada iseennast või teisi isikuid.
- Kui turvatöötajal tekib tööülesannete käigus töövõimetus, siis peab ettevõtja maksma talle viie aasta töötasu (praegu vaid kolme aasta töötasu). Kui töötaja on ründe tagajärjel surma saanud, siis tuleb ettevõtjal maksta töötaja lähedastele toetust kümne aasta töötasu ulatuses (praegu vaid viie aasta palga ulatuses).
Millal muudatused jõustuvad?
Eelnõu plaanitav jõustumisaeg on 2021. aasta 1. juulil.
Anna teada, mida arvad turvategevuse valdkonnas plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 11. detsembriks e-posti aadressile kristina@koda.ee. Seejärel saadan ettevõtete ühisseisukohad siseministeeriumile.