Avalda arvamust ühekordselt kasutatavate plasttoodetega seotud plaanitavate muudatuste kohta
Mis on muudatuste eesmärk?
Muudatuste väljatöötamine on tingitud sellest, et Eesti peab hiljemalt 3. juuliks 2021 üle võtma ühekordse plasti direktiivi. Muudatuste peamine eesmärk on vähendada ühekordselt kasutatavate plasttoodete tarbimist.
Keda mõjutab?
Plaanitavad muudatused mõjutavad ettevõtteid, kes puutuvad kokku järgmiste ühekordselt kasutatavate plasttoodetega:
- joogitopsid
- kaanega või kaaneta mahutid, nt karbid, millest pakutakse valmistoitu
- õhupallid
- õhukesed kilekotid
- niisutatud pühkepaber, mis on mõeldud isikliku hügieeni tarbeks või kodumajapidamises kasutamiseks
- plastist kalapüügivahendid
- filtriga tubakatooted
Milliseid ettepanekuid sisaldab väljatöötamise kavatsus?
Tarbimise vähendamise ettepanekud:
- lõpptarbijale nähtava tasu (ühekordselt kasutatavatele plasttootele ja -pakendile hinna) kehtestamine
- hinnasoodustuste tegemine oma topsiga kuuma joogi ostmisel
- tarbijale õiguse andmine kasutada kaupluses enda kaasavõetud pakendit, eeldusel, et see on puhas ja sobib ostetava kauba jaoks
- plaste asendavate lahenduste väljatöötamise riiklik toetamine
- ringlussevõetud ja kergesti ringlusesse võetavatest materjalidest toodetele taaskasutustasude soodustuste kehtestamine
- turule lastavate plasttoodete materjalile nõuete seadmine, nt peab sisaldama min X% ringlusse võetavaid plaste
- ühekorra plasttoodete maksu kehtestamine
- tarbijate teavitamine/käitumisharjumuste suunamine
- turule laskmise keelu kehtestamine
Teadlikkuse suurendamine
- Toidupakendite, pakkide ja pakkematerjalide, millest pakutakse valmistoitu, joogitopside ning õhukeste kilekottide teavitustöö peaks olema korraldatud pideva tegevusena.
- Tubakatoodete filtrite, niisutatud pühkepaberi ja õhupallide teavitustegevus peaks olema korraldatud 1–2 korda aastas.
Prügi koristamise ja käitlemisega seotud kulude jaotus
- Toidupakendite, pakkide ja pakkematerjalide, joogipakendite, joogitopside, filtriga tubakatoodete ja koos tubakatoodetega kasutamiseks turustatavate filtrite, niisutatud pühkepaberi, õhupallide, õhukeste plastikkandekottide turule toojatele lisandub kohustus osaleda sellistest toodetest tekkinud avaliku ruumi prügi kulude katmises (sh nii mahavisatud prügi kui ka kitsamas tähenduseks prügistamise tagajärgede koristamise vormis).
- Eelnevalt nimetatud tooteid turule toovatele ettevõtetele lisandub kohustus maksta kohalikele omavalitsustele, Maanteeametile (riigimaanteede ääred ja maanteedeäärsed parklad) ja RMK-le (riigimets ja hallatavad puhkekohad) selle eest tasu.
- Makstav avaliku ruumi koristamise kulude osalise katmise tasu peaks olema seotud vastavate toodete turule toomise mahuga.
- Lisaks on väljatöötamise kavatsuses kirjas, et võiks järgida sama põhimõtet nagu praegu pakendite puhul, st tuleks määrata teatud turule toodavad koguselised lävendid.
Millal jõustuvad muudatused?
- Keskkonnaministeerium töötab lähikuudel välja eelnõu, kus on täpsemalt kirjas, milliste meetmete abil soovib riik vähendada joogitopside ja toidupakendite tarbimist ning millised on laiendatud tootjavastutuse süsteemi korraldamisega seotud muudatused.
- Eesti peab ühekordse plasti direktiivi üle võtma hiljemalt 3. juuliks 2021.
Anna teada, mida arvad ühekordselt kasutatavate plasttoodetega seotud plaanitavatest muudatustest. Eelkõige ootan tagasisidet järgmiste küsimuste kohta.
- Milliseid meetmeid peaks Eesti rakendama, et tagada ühekordselt kasutatavate plastist joogitopside ja toidupakendite tarbimise vähenemine?
- Millised on parimad viisid tarbijate ja teiste kasutajate teavitamiseks, et tagada ühekordselt kasutatavatest plasttoodetest tekkivate prügikoguste vähenemine?
Tagasisidet ootan hiljemalt 22. jaanuariks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan keskkonnaministeeriumile.