Avalda arvamust üldiste tariifsete soodustuste kava uuendamise kohta
Mis on üldiste tariifsete soodustuste kava eesmärk?
Kava eesmärk on edendada arenevate riikide majandust, parandada integreeritust maailmamajandusega, vähendada vaesust, edendada häid valitsuspraktikaid ja inimõiguste täitmist ning jätkusuutlikku arengut.
Milline on tänane olukord?
- Üldiste tariifsete soodustuste kava kui arenevaid riike toetav meede on kehtinud alates 1971. aastast.
- Üldiste tariifsete soodustuse kava sisaldub praegu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) nr 978/2012, mis kehtib alates 01.01.2014 ja selle kehtivusaeg lõpeb 31.12.2023.
- Euroopa Komisjon on tulnud välja uue määruse ettepanekuga, et üldiste tariifsete soodustuste kava jätkuks ka pärast 2023. aasta lõppu.
Millistest osadest koosneb üldiste tariifsete soodustuste kava?
- Üldiste tariifsete soodustuste kava (GSP) üldkord - ühepoolne soodustus arenguriikidest imporditavatele toodetele. Soodustused jagatakse üldise reegli kohaselt kahte gruppi: impordi seisukohast tundlikele toodetele arvestatakse 3,5 protsendipunktine tollitariifi alandus, mitte-tundlikele aga rakendatakse täielikku tollitariifi vabastust. Soodustused kehtivad ca 7200 kaubaartiklile (2/3 EL tariifiridadest). Soodustuste saamiseks peab riigi sissetulek alates 2014. aastast olema inimese kohta Maailmapanga kriteeriumite kohaselt mitte suurem kui madalam keskmine. Hetkel on soodustusi saavaid riike 15. Kui mõni soodustusi saav riik rikub olulisel määral rahvusvahelisi konventsioone, siis on võimalik ajutiselt peatada sellele riigile soodustuste andmine, kuid peatamise jõustumise protseduur kestab kõige vähem 1,5 aastat.
- GSP+ – annab lisasoodustused teatud tingimustele vastavatele arenguriikidele, kes järgivad põhilisi inimõigusi, tööõigusi, head valitsemistava ning püüdlevad jätkusuutliku arengu poole. Lisaks peavad riigid olema ratifitseerinud ja rakendanud teatud hulga rahvusvahelisi sotsiaalseid õigusi ning keskkonnakaitset käsitlevaid konventsioone, kaasa arvatud narkootikumide tootmist ja kaubandust käsitlevaid. Et riik saaks GSP+ soodustusi taotleda, peab tema eksport EL-i olema võrreldes kogu EL-i tuleva ekspordiga väike ja ühekülgne.
- Kõik peale relvade - eraldi režiim vähimarenenud riikidele, mis tagab tollimaksuvaba juurdepääsu Euroopa Liidu turule kõikidele vähimarenenud riikidest pärit kaupadele va. relvad ja laskemoon. Samuti kehtivad teatud piirangud suhkru, riisi ja banaanide osas.
Mis muutub kava uuendamisega?
- Uue GSP määruse koostamisel on üheks olulisemaks eesmärgiks nimetatud seda, et riigid, mis lähema kümne aasta jooksul on vähimarenenud riikide staatusest väljumas, saaksid ligipääsu GSP+ soodustustele, et leevendada järsku üleminekut tavakaubanduse režiimile.
- Lisaks püüab eelnõu saavutada kompromisse Euroopa Liidu riikide kõrgete kestlikkuse nõuete ja arenguriikide võimekuse vahel neid täita, samuti EL ettevõtete ja tarbijate kaitsmise ning avatud kaubanduse toetamise vahel.
- Lisaks on oluline, et paraneks teadlikkus soodustuste võimalusest ja skeemi efektiivsus ning rakendamine ja järelevalve oleks kaasav ja läbipaistev.
Millal hakkab uus kava kehtima?
Ettepaneku kohaselt jõustub uus määrus 2024. aasta 1. jaanuaril.
Anna teada, mida arvad üldiste tariifsete soodustuste kava uuendamisest. Tagasisidet ootan hiljemalt 28. oktoobriks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan välisministeeriumile, kes kasutab saadud tagasisidet Eesti riigi seisukohtade kujundamiseks.