Jaga oma mõtteid heaolu arengukava eelnõu kohta
Keda mõjutab?
Heaolu arengukava mõjutab kõiki tööandjaid.
Mida on arengukavas mõeldud heaolu all?
Heaolu on defineerinud sotsiaalministeeriumi pädevusse kuuluvate poliitikavaldkondade (laste ja perede heaolu, sooline võrdsus ja võrdne kohtlemine, tööhõive, pikk ja kvaliteetne tööelu, abivajadusele vastav sotsiaalhoolekanne, sotsiaalse ebavõrdsuse ja vaesuse vähendamine ning vanemaealiste toetamine) kaudu.
Mis on heaolu arengukava eesmärk?
Heaolu arengukava eesmärgiks on Eesti, kus inimesed on hoitud, ebavõrdsus ja vaesus väheneb ning toetatud on kõikide inimeste pikk ja kvaliteetne tööelu.
Millised on peamised sihid eesmärgi saavutamiseks?
- Lapsed ja pere. Eesti on hea paik pere loomiseks ja laste kasvatamiseks ning Eesti lapsed on õnnelikud, kasvades hoolivas, kaasavas, turvalises ja arendavas keskkonnas. Siht keskendub lapse õiguste ja heaolu edendamisele, lastekaitse ja laste hoolekande arendamisele ning perede toimetuleku parandamisele (vt lähemalt arengukava lk 10).
- Tööturg ja tööelu. Tööjõu nõudluse ja pakkumise vastavus tagab tööhõive kõrge taseme ning kvaliteetsed töötingimused toetavad pikaajalist tööelus osalemist. Sihi raames on kavandatud tegevussuunad, mis aitavad tagada inimestele pika ja kvaliteetse tööelu, ennetavad töötusriski ja lühendavad töötuse perioode, aitavad hõivesse riskirühmi (sh vähenenud töövõimega inimesi, noori, vanemaealisi) ning toetavad tööpoliitika eesmärgipärasemat ja tulemuslikumat juhtimist (vt lähemalt arengukava lk 16).
- Vanemaealised. Vanemaealised on ühiskonnas sotsiaalselt kaasatud, neile on tagatud võrdsed võimalused ning nad on majanduslikult hästi toimetulevad (vt lähemalt arengukava lk 21).
- Sotsiaalhoolekande süsteem. Eesti sotsiaalhoolekande korraldus toetab inimeste heaolu ja sotsiaalse turvatunde kasvu. Sihi raames on kavandatud tegevussuunad, mis tagavad hoolekandeteenuste arendamise selliselt, et need toetaksid iseseisvat sotsiaalset ja majanduslikku toimetulekut, töötamist ja kodus või kodusarnastes tingimustes elamist (vt lähemalt arengukava lk 25).
- Sooline võrdsus ja vähemusgruppide võrdsed võimalused. Eestis on naistel ja meestel kõigis ühiskonnaelu valdkondades võrdsed õigused, kohustused, võimalused ja vastutus ning vähemusrühmadele on tagatud võrdsed võimalused eneseteostuseks ja ühiskonnaelus osalemiseks. Sihi raames on kavandatud tegevussuunad, mis toetavad naiste ja meeste võrdset majanduslikku sõltumatust, aitavad suurendada soolist tasakaalu kõigil otsustus- ja juhtimistasanditel ja vähendavad palgalõhet ning soostereotüüpe ja nende negatiivset mõju naiste ja meeste igapäevaelule ja otsustele ning majanduse ja ühiskonna arengule (vt lähemalt arengukava lk 33).
Kui palju maksab arengukavas olevate tegevuste elluviimine?
Esialgne prognoos arengukava eeldatava maksumuse kohta aastatel 2023–2030 on 40,1 miljardit eurot.
Anna hiljemalt 13. juuliks e-posti aadressile marko[at]koda.ee teada, mida arvad heaolu arengukava 2023-2030 eelnõu. Eelkõige ootan tagasisidet selle kohta, kas mõni oluline tegevus on eelnõust puudu või kas mõni tegevus on eelnõus üleliigne. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan sotsiaalministeeriumile.