Jaga oma mõtteid plaanitava tootearenduse toetusmeetme kohta
Mis on toetusmeetme peamine eesmärk?
Toetuse andmise eesmärk on aidata ettevõtjal kasvatada uue või oluliselt muudetud toote või teenuse ekspordist saadud müügitulu (vt eelnõu § 3 lg 1).
Kes võib toetust taotleda?
- Eelnõu kohaselt võib toetust taotleda Eesti äriregistrisse kantud äriühing, kelle enda või temaga valitseva mõju kaudu seotud ettevõtja viimase kahe majandusaasta keskmine müügitulu majandusaasta aruannete kohaselt on vähemalt 200 000 eurot (vt eelnõu § 10 lg 1).
- Erandina ei anta toetust järgmiste tegevusvaldkondade projektidele:
- põllumajandus, metsamajandus ja kalapüük ning kala, vähilaadsete ja limuste töötlemine ja säilitamine;
- müügi vahendamine, hulgi- ja jaekaubandus, välja arvatud mootorsõidukite ja mootorrataste hooldus ja remont;
- kinnisvaraalane tegevus;
- tubakatoodete tootmine;
- hasartmängude ja kihlvedude korraldamine;
- finants- ja kindlustustegevus;
- juriidilised toimingud ja arvepidamine, peakontorite tegevus ja juhtimisalane nõustamine, reklaamindus ja turu-uuringud;
- rentimine ja kasutusrent ning ajutise tööjõu rent;
- kivi- ja pruunsöe kaevandamine, nafta ja maagaasi tootmine ja tootmist abistavad tegevusalad ning koksi ja puhastatud naftatoodete tootmine.
Millised on plaanitava toetusmeetme olulisemad tingimused?
- Eelnõu kohaselt antakse toetust ettevõtjatele tootearenduse läbiviimiseks, mille käigus arendab ettevõtja välja rahvusvaheliselt konkurentsivõimelise uue toote või teenuse, mille tulemusel kasvab ettevõtja rahvusvaheline müügitulemus (vt eelnõu § 6).
- Uus või oluliselt muudetud toode või teenus peab panustama vähemalt ühte nutika spetsialiseerumise fookusvaldkonda (vt eelnõu § 3 lg 1). Nutika spetsialiseerumise fookusvaldkondadeks on digilahendused igas eluvaldkonnas, tervisetehnoloogiad ja -teenused, kohalike ressursside väärindamine ning nutikad ja kestlikud energialahendused.
- Toetuse minimaalne summa ühe projekti kohta on 25 000 eurot ja maksimaalne summa 500 000 eurot (vt eelnõu § 9 lg-d 1 ja 2).
- Toetuse osakaal projekti maksumusest sõltub eelnõu kohaselt ettevõtja suurusest. Toetuse maksimaalsed osakaalud on (vt eelnõu § 9 lg 3):
- väikeettevõtjatel 45% projekti abikõlblikest kuludest;
- keskmise suurusega ettevõtjatel 35%;
- suurettevõtjal 25%.
- Abikõlbulikud kulud on eelnõu kohaselt järgmised kulud (vt eelnõu § 7 lg 3):
- projektiga seotud töötajate personalikulud;
- projekti abikõlblikkuse perioodil soetatud vahendite ja seadmete kulud proportsionaalselt nende kasutusajale projektis;
- turutingimustel ostetud või litsentsitud teadusuuringu, teadmiste, informatsiooni hankimise, intellektuaalomandi omandamise, nõustamisteenuse ning projekteerimise ja insenertehniliste lahenduste väljatöötamise, prototüübi valmistamise, katsete ja testidega seotud kulud;
- materjali ja tarvikute kulud.
- Projekti abikõlblikkuse periood on maksimaalselt 36 kuud (vt eelnõu § 8 lg 4).
- Toetuse taotlemine toimub jooksvalt kuni eelarvevahendite ammendumiseni või toetuse taotlemise perioodi lõppemiseni (vt eelnõu § 13 lg 1).
- Taotluste vastuvõtmise alustamisest, lõppemisest ja peatamisest ning rahastamise eelarvest annab Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus teada oma veebilehel (vt eelnõu § 13 lg 2).
- Toetusmeetme eelarve on 15 miljonit eurot.
- Eelnõu näeb ette, et enne toetuse taotlemist peab taotleja läbima eelnõustamise, mille tulemusena annab Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus projektiplaanile eelhinnangu (vt eelnõu § 14 lg 1). Projektiplaan on tootearenduse tegevuskava, mis sisaldab oodatavaid tulemusi, toote tootmisesse viimise või teenuse pakkumisega alustamise analüüsi, turustamise plaani, ekspordipotentsiaali analüüsi ja ekspordiplaani, projektimeeskonna kirjeldust ning ettevõtja majandusnäitajate prognoosi (vt eelnõu § 2 p 3).
Millal jõustuvad toetusmeetme tingimused?
Toetusmeetme määrus on plaanitud jõustuma üldises korras ehk kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist. Jõustumise täpne kuupäev ei ole hetkel teada.
Anna teada, mida arvad plaanitavast tootearenduse toetusmeetmest. Tagasisidet ootan hiljemalt 13. veebruariks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Eelkõige ootan vastustust küsimusele, kas ja milliseid muudatusi oleks vaja teha plaanitavas toetusmeetmes. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.