07.07.2022
Jaga oma mõtteid tööturumeetmete seaduse eelnõu kohta
Sotsiaalministeeriumi eestvedamisel on valminud tööturumeetmete seaduse eelnõu, mis korrastab ja lihtsustab tööturuteenuste ja -toetuste süsteemi õiguslikku korraldust. Uus seadus hakkab asendama kehtivat tööturuteenuste ja -toetuste seadust ning selles sisalduvad tööturuteenuste ja -toetuste üldisemad reeglid. Tööturumeetmete detailsem sisu on edaspidi tööhõiveprogrammis. Anna hiljemalt 14. juuliks teada, mida arvad plaanitavast muudatustest.
Mis on uue seaduse eesmärk?
Eelnõus sisalduvate muudatuste eesmärk on vähendada Eesti tööhõivepoliitika õigusliku korralduse killustatust ning korrastada ja lihtsustada tööturuteenuste ja -toetuste süsteemi, et tõhusamalt reageerida tööturul toimuvatele muudatustele.
Keda mõjutab?
Eelnõu võib mõjutada kõiki tööandjaid.
Mis on uue seaduse sisu?
- Eelnõu asendab kehtiva tööturuteenuste ja -toetuste seaduse tööturumeetmete seadusega, mis sätestab tööturumeetmed ja nende eesmärgid, tööturumeetmete pakkumise korraldamise, pakkumise ja rahastamise põhimõtted, tööotsijana registreerimise nõuded, töövahenduse ja renditööjõu vahendamise ettevõtja poolt ning vaidluste lahendamise ja järelevalve (vt eelnõu § 1).
- Eelnõu võtab kasutusele uue mõiste „tööturumeede“, mis hõlmab aktiivseid tööturuteenuseid ja -toetusi (vt eelnõu § 1 lg 1).
- Tööturumeetmete seaduses hakkavad sisalduma tööturuteenuste ja -toetuste üldisemad reeglid, näiteks tööturumeetmete loetelu ja nende eesmärgid (vt eelnõu §-d 13- 23).
- Tööturumeetmete detailsem sisu ja korraldus on edaspidi tööhõiveprogrammis (vt eelnõu § 6).
- Eelnõu ei kehtesta uusi tööturuteenuseid ja -toetusi ega sätesta nende detailseid osutamise ja maksmise tingimusi.
- Eelnõus sisaldub loetelu isikutest, kelle on õigus tööturumeetmetele (vt eelnõu §3). Uus seadus kohaldub nii tööotsijale, töötajale, muule isikule ja tööandjale. Kehtiva seadusega võrreldes ei ole õigustatud isikute ring muutunud.
- Eelnõu asendab töötu mõistega „tööotsija“ - isik, kes ei tööta ja otsib tööd ning on töötukassas tööotsijana registreeritud (vt eelnõu § 3 lg 3). Eelnõu ei muuda seda, kes ning millistel tingimustel kvalifitseerub tööotsijaks (varasem töötu) (vt eelnõu § 8). Eelnõu järgi on ka tööotsija õigused ja kohustused samad, mis on kehtivas õiguses töötul.
- Eelnõus kasutatav mõiste „muu isik“ ühendab endas kehtivas õiguses kasutatavad terminid „muu isik“ ja „registreeritud tööotsija“, kelleks on inimene, kes ei ole tööotsijana registreeritud ja kes pöördub töötukassa poole tööturumeetme saamiseks (vt eelnõu § 3 lg 5).
- Individuaalse tööotsimiskava asemel tuleb kasutusele mõiste „tegevuskava“ ning „vastuvõtule pöördumise“ asemel mõiste „töökeskne nõustamine“ (vt eelnõu § 7).
- Eelnõu 6. peatükk sätestab töötutoetuse taotlemise, määramise ja maksmise tingimused ja korra, kuid võrreldes kehtiva seadusega ei ole selles olulisi muudatusi (vt eelnõu §-d 26-33).
Millal jõustub uus seadus?
Seadus on planeeritud jõustuma 2024. aasta 1. jaanuaril.
Anna teada, mida arvad tööturumeetmete seaduse eelnõust. Tagasisidet ootan hiljemalt 14. juuliks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan sotsiaalministeeriumile.