Kas Euroopa Liit peaks ette ütlema, kuidas ettevõtet juhtida?
Mis on eesmärk?
Algatuse eesmärk on parandada ELi õigusraamistikku nii, et ettevõtted keskenduksid pigem pikaajalisele kestliku väärtuse loomisele kui lühiajalisele kasule. Eesmärk on ka paremini ühitada äriühingute, nende aktsionäride, juhtide, sidusrühmade ja ühiskonna huve.
Tänane probleem
Keskendutakse lühiajalisele kasule, ei arvestata pikaajalise mõjuga ühiskonnale, kliimale ja inimõigustele, nt ei olda keskkonnasäästlikud ning kasutatakse toorainet riikidest, kus ei ole inimõigused hästi kaitstud (lapstööjõu kasutamine jne)
Mida soovib komisjon liiduüleselt paika panna?
- ettevõtete hoolsuskohustuse – ettevõtted peaksid oma tegevustes lähtuma mõjust kliimale, sotsiaalvaldkonnale ja inimõigustele. Ettevõtetel peab olema kohustus tuvastada riskid ning ennetada või leevendada neid.
- juhtide kohustuse edendada ettevõtte pikaajalisi huve. Juhid peavad integreerima kõikide ettevõttega seotudh uvirühmade huvid, ettevõtte jätkusuutlikkuse riskid, mõjud ja võimalused ettevõtte strateegiasse. Selleks tuleb ettevõttel aga luua hoolsuskohustuse protseduurireeglid, neid järgida ning tegutseda kooskõlas mõõdetavate ja teaduspõhiste eesmärkidega.
- muud ettevõtte juhtimisega seotud korraldused, nt seoses juhtide tasustamisega jne.
Millal kehtima hakkab?
Komisjon plaanib muudatuste vastuvõtmist direktiiviga 2021. aasta esimeses kvartalis.
Anna teada, mida arvad Euroopa Komisjoni plaanist: kas äriühingute juhtimist peaks nii detailselt reguleerima? Tagasisidet ootan hiljemalt 7. oktoobriks e-posti aadressile kristina@koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan ja esitab kaubanduskoja seisukoha Euroopa Komisjonile. Tagasisidet võtab komisjon arvesse algatuse edasisel väljatöötamisel ja viimistlemisel.