Kas notari tasud peaksid ettevõtete jaoks muutuma kallimaks?
Mis on muudatuste eesmärk?
Muudatuste eesmärk on ühtlustada erinevate notarite tasude suurusi ning vähendada erinevate piirkondade notarite omavahelisi ebavõrdsusi.
Keda mõjutab?
- Mõjutab kõiki äriühinguid, kel võib vaja minna notariteenuseid.
Mis on olulisemad esile toodud ettepanekud?
- Kehtestada uus täistasude tabel.
Uues tabelis on tehinguväärtustel kuni 100 000 eurot täistasud suuremad kui hetkel kehtivas tabelis, 100 000 kuni 200 000 euro suuruste tehinguväärtuste täistasud jäävad olemasolevaga samasse suurusjärku. Alates 200 000 euro suurusest tehinguväärtusest hakkavad täistasud võrreldes seni kehtivaga järjest väiksemaks minema. Kontseptsioonis on pakutud välja kaks alternatiivset lahendust:
a. Alternatiivis 1 pakutud tabelis on toodud välja tehinguväärtused kuni 10 miljoni euroni. Täistasu moodustab tehinguväärtusest 0,05% kuni 1,667%, olles suurem väiksema tehinguväärtuse korral ja väiksem suurema tehinguväärtuse korral. Kehtima jääb ka senises regulatsioonis sisalduv põhimõte, et kui dokument sisaldab mitu tehingut, liidetakse nende tehinguväärtused. Ülempiiri ühe dokumendi tõestamise eest küsitavale täistasule ei kehtestata.
b. Alternatiivis 2 pakutud tabelis on toodud välja tehinguväärtused kuni 5 miljoni euroni. Täistasu moodustab tehinguväärtusest 0,08% kuni (sarnaselt alternatiiviga 1) 1,667%. Alternatiiviga 2 jääb küll kehtima tehinguväärtuste liitmise põhimõte, kuid kehtestatakse ülempiir dokumendi tõestamise eest, milleks on 4000 euro suurune täistasu.
- Tõsta ja ühtlustada kinnisasja, korteriomandi, kinnisasja mõttelise osa, ehitise, abieluvara ja õiguse minimaalväärtused 10 000 eurole.
- Tõsta äriühingutega seotud toimingute tasusid:
a. kehtestada nii asutamise ja osa võõrandamise minimaalne notari tasu selliselt, et tasu võetakse tehinguväärtuse järgi, kuid notari tasu on vähemalt 100 eurot;
b. muuta ühinemis- ja jagunemistehingute tõestamisel notari tasu arvestamise aluseks üleantava vara väärtus, sätestada minimaalne notari tasu 300 eurot ja ülempiir 2000 eurot.
- Tõsta väljaspool notaribürood või väljaspool notari tööaega tehtud notariaaltoimingu tasu toimingu tegemiseks kulutatud aja eest ja isikliku sõiduvahendi kasutamisel eest 10 eurot (3,80 euro asemel).
- Tõsta volikirjade tasusid:
tõsta juriidilise isiku volituse tõestamise tasu 49,20 eurolt 100 eurole.
- Muuta reaalservituudi ja isikliku kasutusõiguse (IKÕ) seadmise tasusid selliselt, et need ei oleks enam sõltuvad tehinguväärtusest, vaid oleks fikseeritud tasumäär:
a. Reaalservituudi seadmine 170 eurot (seni umbes 45 eurot);
b. IKÕ, mis vastab sisult reaalservituudile, seadmine 120 eurot (seni umbes 45 eurot).
- Sätestada, et sama kinnisasja võõrandamise ja koormamise tehingu üheaegse tõestamise korral ei tohi tasu kujuneda väiksemaks, kui ainult lepingu esemeks oleva kinnisasja võõrandamise korral.
Mis saab edasi?
Eelnõu planeeritav kooskõlastamiseks saatmise aeg on arvatavasti 2021. aasta neljas kvartal ning eeldatav jõustumisaeg on 2022. aasta neljas kvartal.
Tutvu notari tasudega seotud kontseptsiooniga ja anna teada oma arvamus. Tagasisidet ootan hiljemalt 4. augustiks e-posti aadressile mari-lii@koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan justiitsministeeriumile.