Kas suurtarbijad peaksid maksma teistest vähem taastuvenergia tasu?
Mis on eesmärk?
Eelnõu eesmärk on suurendada elektrienergia suurtarbijatele elektrienergia lõpphinna konkurentsivõimet võrreldes naaberriikidega. Ja selle tulemusena vähendada elektrienergia lõpphinda lühi- ja pikaajaliselt kõigile tarbijagruppidele.
Keda puudutab?
Elektrienergia tänaseid ja tulevaseid suurtarbijaid. Muudatus mõjutab otseselt 73 tegutsevat ettevõtet. Väiksemate elektrienergia tarbijate taastuvenergia tasu muudatuse tulemusena ei suurene.
Kes on suurtarbija ja saab maksta vähem tasu?
Taastuvenergia tasu saab senisest madalamas määras maksta isik, kelle:
- aastane elektrienergia tarve on vähemalt 10 gigavatt-tundi (väiksema tasu taotlemisele eelnenud ja ka järgneva 12 kuu prognoositav tarve),
- energiajuhtimissüsteem tagab energia tõhusa kasutamise (nt vastab standardile EVS-EN ISO 50001 või standardile samaväärsetele nõuetele) ning
- põhitegevusala kuulub Euroopa komisjoni suuniste lisas 3 toodud nimekirja (nt puidu saagimine ja hööveldamine, paberi, värvainete, plasti, keraamika, mahlade jms tootmine).
Mis muutub?
- Taastuvenergia tasu kogumisel hakatakse eristama elektrienergia suurtarbijaid ülejäänud tarbijatest.
- Suurtarbijatel tekib võimalus taotleda taastuvenergia tasule soodusmäära rakendamist. Suurtarbija saab taotleda, et elektrienergia tarbimist maksustataks taastuvenergia tasuga, mis moodustab üldisest tasust 15%. Kui üldine tasu on näiteks 10 €/MWh, moodustab suurtarbijate taastuvenergia tasuks 1,5 €/MWh.
- Soodusmäärale kvalifitseerumiseks peab isik vastavasisulise taotluse esitama Elering AS-ile. Taotlusele tuleb lisada vajalik dokumentatsioon tõestamaks, et ta vastab kolmele ülalnimetatud kriteeriumile.
- Soodusmääraga maksustatud isik peab hakkama Elering AS-ile esitama iga aasta 1. veebruariks dokumendid tõendamaks, et ta ikka veel vastab nõuetele. Elering AS saab ka ise jooksvalt andmeid kontrollida.
- Kohe, kui isik ei vasta enam nõuetele (nt on aastane tarbimine muutunud väiksemaks kui 10 gigavatt-tundi), siis sellest hetkest ei ole tal enam ka õigust soodusmäära rakendamisele.
Millal muudatused jõustuvad?
Muudatused plaanitakse jõustada 2023. aasta 1. jaanuaril. Muudatused jõustuvad pärast riigiabi loa saamist ja eelteatise esitamist.
Anna plaanitavate muudatuste kohta tagasisidet hiljemalt 8. aprilliks e-posti aadressile kristina@koda.ee. Eelkõige ootan vastuseid järgmistele küsimustele:
1. Kas ja milliseid muresid võib muudatustega kaasneda?
2. Kas elektrienergia lõpphinna konkurentsivõimet oleks parem tõsta mingil muul moel?