Kas toetad plaanitavat dividendide maksustamist puudutavat tulumaksuseaduse muudatust?
Milline on tänane olukord?
Hetkel kehtiva tulumaksuseaduse järgi on Euroopa Majanduspiirkonna lepinguriigi (lepinguriigi) ja Šveitsi puhul edasimakstav dividend ja püsivale tegevuskohale omistatud kasum vabastatud tulumaksust igal juhul, kuid kolmandate riikide puhul saab tulumaksuvabastust vaid tingimusel, et dividendilt on tulumaks kinni peetud või selle aluseks olev kasumiosa või püsivale tegevuskohale omistatud kasum on tulumaksuga maksustatud. Niisiis täidab vabastusmeetod kolmandate riikide puhul oma eesmärki vältida topeltmaksustamist. Lepinguriigist ja Šveitsist saadud dividendide üle puudub praegu igasugune kontroll, sest maksumaksjad peavad deklareerima vaid dividendi netosumma.
Mis on muudatuste eesmärk?
Muudatuse eesmärk on tagada kõikide tulude maksustamine.
Keda mõjutab?
- Mõjutatud isikud on Eesti residendist äriühingud, kellel on vähemalt 10% lepinguriigi või Šveitsi residendist äriühingu aktsiatest, osadest või häältest või kellel on lepinguriigis või Šveitsis püsiv tegevuskoht.
- Lisaks on mõjutatud mitteresidendist juriidilised isikud, kellele kuulub Eestis asuva püsiva tegevuskoha kaudu vähemalt 10% lepinguriigi või Šveitsi residendist äriühingu aktsiatest, osadest või häältest.
Mis on olulisemad muudatused?
- Tingimus, et dividend või selle aluseks olev kasum peab olema maksustatud. Dividend või püsivale tegevuskohale omistatud kasum on vabastatud tulumaksust vaid juhul, kui dividendilt on tulumaks kinni peetud või selle aluseks olev kasumiosa või püsivale tegevuskohale omistatud kasum on tulumaksuga maksustatud. Seega tuleb maksumaksjal maksuhalduri nõudmisel tõendada, et saadud dividendilt on tulumaks kinni peetud või dividendi aluseks olevalt kasumiosalt on tulumaks makstud. Tõendiks sobib teise riigi maksuhalduri tõend või maksu kinnipidaja tõend. Muudatus on kavandatud nii, et maksumaksja peab tõendi esitama vaid juhul, kui Maksu- ja Tolliamet palub seda teha. Eesti-siseste dividendide puhul näeb Maksu- ja Tolliamet reeglina ise, kas dividendi aluseks olev kasumiosa on tulumaksuga maksustatud. Seega ei tule maksumaksjal Eesti-siseste dividendide puhul üldjuhul tõendit esitada. Näiteks on Eesti äriühingu välisriigis asuva tütarühingu majandusaasta aruande kasum on 1 miljon eurot. Tütarühing jaotab Eesti äriühingule 700 000 eurot dividendi. Tütarühingu residendiriigi õigusaktide kohaselt sai tütarühing teha maksustatavast kasumist mahaarvamisi ning maksustatav kasum pärast mahaarvamiste tegemist on 500 000 eurot. Maksustatava kasumina saab käsitada vaid summat, millelt on reaalselt tulumaks makstud. See tähendab, et eelneva näite puhul saaks Eesti äriühing maksuvabalt jaotada 500 000 eurot.
- Seaduse muutmise väljatöötamise kavatsuses on lisaks eelnevale analüüsitud ka alternatiivsete lahendustena:
1) tingimust, et osalust peab hoidma 1 või 2 aastat. Paljudes EL liikmesriikides kasutatakse agressiivse maksuplaneerimise vältimiseks tingimust, et edasimakstava dividendi tulumaksuvabastuse saamiseks peab vähemalt 10% osaluse hoidmise nõue olema täidetud vähemalt ühe- või kaheaastase katkematu perioodi jooksul.
2) dividendi maksustamist füüsilise isiku tasandil. Et tagada dividendi ühekordne maksustamine, võiks maksustada ka Eestis füüsilise isiku saadud dividendi, vältides topeltmaksustamist vabastus- või tasaarvestusmeetodi abil. Selline muudatus aitaks ära hoida olukorra, kus maksustamata dividend jõuab lõpuks füüsilise isiku kätte ja jääbki maksustamata.
- Ministeerium on analüüsi tulemusena leidnud, et kõige paremini täidab eesmärki muudatus, et dividend või selle aluseks olev kasum peab olema maksustatud. See aitaks ära hoida kõiki olukordi, kus esineb mittemaksustamine. Samas ei jääks maksumaksja tulumaksuvabastusest ilma olukorras, kus mittemaksustamist ei esine.
Millal muudatused jõustuvad?
Rahandusministeerium töötab eelnõu välja selle aasta kolmandas kvartalis ning muudatused jõustuvad plaani kohaselt 2021. aasta 1. juulil.
Anna teada, kas toetad muudatust, millega EL riikidest Eesti äriühingu saadud dividendile automaatselt vabastust ei anta ning vabastuse saamiseks tuleb tõendada, et see dividend on juba maksustatud.
Tagasisidet ootan hiljemalt 9.juuliks e-posti aadressile merike[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan rahandusministeeriumile.