24.05.2021
Kas töötushüvitise maksmist töötule tuleks ajutiselt pikendada 60 päeva võrra, kui registreeritud töötuse määr Eestis tõuseb üle 8,5%?
Valitsus on pöördunud riigikogu poole ettepaneku muuta tööturuteenuste ja -toetuste seadust ning töötuskindlustuse seadust selliselt, et kui registreeritud töötuse määr Eestis tõuseb üle 8,5 protsendi, siis pikeneb teatud juhtudel töötutoetuse ja töötuskindlustushüvitise maksmise periood ajutiselt 60 päeva võrra. Anna hiljemalt 28. maiks teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest.
Mis on muudatuste eesmärk?
Muudatuste peamine eesmärk on toetada töötute toimetulekut ka siis, kui olukord tööturul halveneb.
Millistel tingimustel pikeneks töötushüvitise maksmine?
- Eelnõu kohaselt maksab töötukassa töötule ühekordselt täiendavalt 60 päeva töötuskindlustushüvitist või töötutoetust, kui töötushüvitise perioodi lõppemise kuul on täidetud järgmised tingimused:
1)registreeritud töötuse määr üle-eelmisel kalendrikuul oli kõrgem kui 8,5%
2) töötuskindlustushüvitise või töötutoetuse periood lõpeb ajavahemikul 2021. aasta 1. september kuni 2022. aasta 28. veebruar. - Töötukassa arvutab ja avaldab eelmise kuu registreeritud töötuse määra oma kodulehel üks kord kuus hiljemalt jooksva kalendrikuu 10. kuupäevaks.
- Näiteks kui registreeritud töötuse määr septembris 2021 on 8,6%, siis avaldab töötukassa registreeritud töötuse määra oktoobris 2021 ning töötukassa pikendab automaatselt töötuskindlustushüvitise või töötutoetus perioodi nendel töötutel, kellel lõpeks töötushüvitise maksmine novembris 2021.
Millal jõustuvad muudatused?
Muudatused jõustuvad ettepaneku kohaselt 31. juulil 2021. a, et töötukassa saaks avaldada töötuse määra 10. augustil 2021. a.
Anna teada, mida arvad ajutisest töötushüvitise maksmise pikendamisega seotud muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 26. aprilliks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan riigikogu sotsiaalkomisjonile.