Keskmise võimsusega põletusseadmetele kehtestatakse uued nõuded
Mis on muudatuste eesmärk?
Eelnõuga võetakse Eesti õigusesse üle EL direktiiv nr 2015/2193 keskmise võimsusega põletusseadmetest õhku eralduvate teatavate saasteainete heite piiramise kohta.
Keda mõjutab?
Muudatused mõjutavad ettevõtjaid, kes kasutavad või plaanivad kasutada tootmisterritooriumil keskmise võimsusega põletusseadmeid, s.o seadmeid, mille nimisoojusvõimsus jääb vahemikku 1-50 MWth.
Mis on olulisemad muudatused?
- Kehtestatakse korstnasisesed vääveldioksiidi, lämmastikoksiidide ja osakeste heite piirväärtused. Piirväärtuste ületamine on keelatud ja selle tõendamiseks peab seadme omanik tegema perioodilisi mõõtmisi. Teatud piirväärtuste järgimise osas kehtestatakse mõningad erisused, näiteks seadmete puhul, mis töötavad alla 500 tunni aastas ehk umbes 20 päeva aastas. Vastavat töötundide arvu võib pikendada 1000 tunnile juhul, kui põletusseadet kasutatakse erakordselt külmades ilmastikuoludes soojuse tootmiseks. Lisaks eristab määrus uusi ja olemasolevaid põletusseadmeid, mille puhul on kehtestatud samuti erinevad nõuded.
- Kehtestatakse seirenõueded ehk kui tihti ja kuidas peab ettevõtja mõõtma saasteainete sisaldust suitsugaasis. Väiksemad käitajad (1–20 MWth põletusseadmega) peavad mõõtma iga kolme aasta tagant ning suuremad (üle 20 MWth põletusseadmega) kord aastas.
Millal plaanitakse muudatused jõustada?
Muudatused plaanitakse jõustada 19. detsembril 2017. a.
Uutele põletusseadmetele rakenduvad heite piirväärtused alates 2018. aasta 20. detsembrist. Põletusseadmete osas, mis on enne seda juba olemas, antakse pikem üleminekuaeg:
kui seadme nimisoojusvõimsus on üle 5 MWth, peab piirväärtusi täitma alates 2025. aasta 1. jaanuarist ning
kui nimisoojusvõimsus on 1 MWth kuni 5 MWth, tuleb piirväärtusi täita alates 2030. aasta 1.jaanuarist.
Ettevõtjate arvamused ja ettepanekud määruse eelnõu ja lisade osas on oodatud hiljemalt 15. septembriks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame keskkonnaministeeriumile.