Kuidas toetada töötaja vaimset tervist?
Mis on eesmärk?
Vaimse tervise roheline raamat on poliitikadokument, mille eesmärk on määratleda tulevikuvisioon vaimse tervise valdkonna arendamiseks sektorite üleselt. Kaudsem eesmärk on toetada vaimse tervise senisest suurem väärtustamine Eestis.
Keda puudutab?
Osad rohelise raamatu tulevikuplaanid puudutavad tööandjaid.
Kehtiva seaduse kohaselt on kõik tööandjad kohustatud tuvastama töökeskkonnas esinevad psühhosotsiaalsed ohutegurid (nt töökiusamine, diskrimineerimine, ahistamine töökohal, liiga suur töökoormus, mittetoetavad ülemused või kolleegid, monotoonne töö jne), neid analüüsima ning leidma viisid, kuidas korraldada töö selliselt, et sellised tegurid ja ohud mõjutaksid töötajate tervist minimaalselt.
Millised on peamised vajadused tulevikus?
- Tööandjate psühhosotsiaalsete riskide hindamise ja nende lahendamise toetamine ning tähendusrikka tööelu ja vaimset tervist edendava töökeskkonna kujundamine. Töökeskkonnas saab tööandja toetada töötajate üldist vaimset tervist ka erinevate tervisedenduslike tegevustega, nt ühisüritused, teemapäevad, lõõgastumiseks ja liikumiseks-sportimiseks sobiva keskkonna ja aja pakkumine, psühholoogi/nõustaja teenuse võimaldamine jm. Lisaks peab töökeskkonna spetsialistide vaatest tuleviku suund olema, et igas töökohas on vähemalt üks koolitatud inimene, kes suudab sarnaselt füüsilisele esmaabile pakkuda vaimse tervise esmaabi töökollektiivis.
- Tööandjate abistamine riskide hindamisel, seejuures tõhusam psühhosotsiaalsete ohutegurite järelevalve ja nõustamine. Tööandjatel on head võimalused rakendada erinevaid programme ja sekkumisi oma töötajate vaimse heaolu hoidmiseks ja toetamiseks. Probleemiks on aga töökeskkonnad, kus ei peeta vaimse tervise probleeme oluliseks ning nende mõju alahinnatakse, millest tulenevalt on töökeskkonnas esinevad vaimse tervise riskid hindamata ning meetmed riskide maandamiseks rakendamata.
- Tõsta mh tööandjate ja töötajate teadmisi tõenduspõhisest ennetusest ja luua juhised tegevuste elluviimiseks ning toetada nende rakendamist. Selleks, et töökeskkonnas saaks toetada töötajate vaimset tervist, on oluline vajaduste ja vastutuse teadvustamine, töötajate teadlikkuse tõstmine, koolitamine, info kättesaadavus, kaasamine otsuste tegemisel ning toetamine. Saavutamaks soovitud tulemusi peab antud tegevus olema tööandja poolt planeeritud, järjepidev ja mõõdetav tegevus. Näiteks saavad töökohad välja töötada oma ettevõtte töötajate vajadustele vastava vaimse tervise toetamise strateegia.
Anna teada, mida arvad vaimse tervise rohelises raamatus toodud plaanidest. Muu hulgas anna teada, millega tuleks veel arvestada lähtudes tööandja vaatenurgast. Kommentaare ja ettepanekuid ootan hiljemalt 25. märtsiks e-posti aadressile kristina@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan sotsiaalministeeriumile.