17.11.2021
Mida arvad eelnõust, mis muudab tööõnnetuste ja kutsehaiguste uurimisega seotud regulatsiooni?
Sotsiaalministeeriumis on valminud töötervishoiu ja tööohutuse seaduse muutmise eelnõu, mis muu hulgas annab tööandjale võimaluse koostada ja säilitada tööõnnetuste ja kutsehaigestumise uurimise raporteid töökeskkonna andmekogus ning paneb töötervishoiuarstile täiendavaid kohustusi seoses kutsehaiguse diagnoosimisega. Anna hiljemalt 30. novembriks teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest.
Mis on muudatuste eesmärk?
Plaanitavate seadusemuudatuste peamine eesmärk on vähendada tööandjate halduskoormust tööõnnetuste ja kutsehaiguste uurimisel.
Keda mõjutab?
Plaanitavad muudatused võivad puudutada kõiki tööandjaid.
Mis on olulisemad muudatused?
- Eelnõu annab tööandjale võimaluse koostada ja säilitada tööõnnetuste ja kutsehaigestumise uurimise raporteid töökeskkonna andmekogus (vt eelnõu § 1 p 27-29). Alternatiivina jääb tööandjale võimalus edastada raport kirjalikult tööinspektsioonile (nt allkirjastatud raport e-kirja teel). Praegu peab tööandja täitma tööõnnetuse või kutsehaigestumise uurimise raporti vormi kas arvutis või paberil ning edastama tööinspektsioonile kas e-posti või posti teel.
- Enne 2022. aasta 1. septembrit tööõnnetuse ja kutsehaigestumise uurimise tulemuste kohta koostatud raportit peab tööandja säilitama 55 aastat (vt eelnõu 1 p 32).
- Eelnõu lisab seadusesse põhimõtte, et töötervishoiuarst peab kutsehaiguse diagnoosimisel vestlema nii töötaja kui tööandjaga ning vajaduse korral külastama töökeskkonda, mis võis olla kutsehaiguse väljakujunemisega seotud (vt eelnõu § 1 p 26). Hetkel ei ole töötervishoiuarstil sellist kohustust. Uus nõue võimaldab töötervishoiuarstil koguda vajalikku infot töötaja töökeskkonna ja teda mõjutanud ohutegurite kohta ning saada infot töötaja üldise tervisekäitumise kohta, mis annab töötervishoiuarstile aluse põhjendatud juhul kutsehaiguse diagnoosimiseks.
- Lisaks näeb eelnõu ette, et kutsehaiguse diagnoosimise põhimõtted kehtivad edaspidi ka tööst põhjustatud haiguse diagnoosimisel (vt eelnõu § 1 p 26). Kehtiv seadus ei reguleeri töötervishoiuarsti tegevusi tööst põhjustatud haiguse diagnoosimisel.
- Kui praegu jagab seadus tööõnnetused kergeks, raskeks ja surmaga lõppenud tööõnnetuseks, siis eelnõu kaotab sellise jaotuse, sest selle järele puudub praktiline vajadus (vt eelnõu § 1 p 23).
Millal jõustuvad muudatused?
- Suurem osa muudatusi jõustub eelnõu kohaselt 2022. aasta 1. septembril.
- Töötervishoiuarsti kohustustega seotud muudatused (eelnõu § 1 p 26) jõustub 2023. aasta 1. jaanuaril.
Anna teada, mida arvad tööõnnetuste ja kutsehaiguste uurimisega seotud seadusemuudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 30. novembriks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan sotsiaalministeeriumile.