Mida arvad ettepanekust luua ühtsed reeglid tehisintellektiga seotud vastutuse osas?
Mis on muudatuste eesmärk?
Ettepanek näeb ette ühtsete õigusnormide kehtestamise, millega soovitakse suurendada usaldusväärsust ning kindlustunnet kannatanule seoses tehisintellekti põhjustatud kahju hüvitamisega, kuid samaaegselt tagada ka õiguskindlus ning vastutuse ettenähtavus ettevõtjatele, kes kasutavad või arendavad tehisintellekti
Keda mõjutab?
- Tehisintellekti poolt põhjustatud kahju kannatanud isikuid
- Ettevõtteid, kes kasutavad või arendavad tehisintellekti
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Euroopa Komisjoni ettepanek näeb liikmesriikidele ette ühtsed õigusnormid seoses tehisintellekti süülise vastutusega.
- Kavandatav direktiiv näeb ette avaldamiskohustuse suure riskiga tehisintellektisüsteemide puhul, mida kahtlustatakse kahju põhjustamises. Uued sätted annaksid kohtule võimaluse nõuda asjakohaste tõendite avaldamist, kuid ainult siis, kui see on vajalik kahjuõude põhjendamiseks ning on proportsionaalne. Selline meede lihtsustaks kannatanu jaoks õiguskaitse saamist, kuna annab võimaluse saada asjakohaseid tõendeid kahjuõude esitamiseks (vt ettepaneku artikkel 3 lg-id 1 ja 4).
- Plaanitava direktiiv annaks kohtule õiguse kasutada erimeetmeid, et tagada ärisaladuse konfidentsiaalsus menetluse jooksul ning ka peale seda. Lisaks oleks kohtul igal juhul kohustus arvestada osapoolte huve, eelkõige seoses ärisaladusega (vt ettepaneku artikkel 3 lg 4).
- Plaanitav direktiiv looks eelduse, mille kohaselt kohtu nõutud tõendite mitte avaldamisel eeldatakse hoolsuskohustuse täitmata jätmist asjaolu suhtes, mida tõendid pidid tõendama. Eeldust on võimalik ümber lükata vajalike tõendite esitamisega (vt artikkel 3 lg 5).
- Kavas on luua põhjusliku seose eeldussüü korral, mida saaks kohaldada juhul, kui kostja süü seisneb tegevuses või tegevusetuses, mis ei vasta Euroopa Liidu või siseriiklikele hoolsuskohustustele, mille eesmärgiks on otseselt kaitsta tekkinud kahju eest. Eeldust oleks võimalik rakendada juhul, kui on kindlaks tehtud asjaomane viga ning põhjuslik seos tehisintellekti toimimisega tundub mõistlikult tõenäoline (vt artikkel 4 lg 1).
- Plaanitav direktiiv annab kahju põhjustajatele võimaluse vältida põhjusliku seose eelduse kohaldamist, kui suudetakse tõendada, et kahju kannatanud isikul on piisavalt võimaluse ning tõendeid põhjusliku seose tõendamiseks. Lisaks jääb alati kostjale õigus eeldus ümber lükata (vt artikkel 4 lg-id 5 ja 7).
Millal jõustuvad muudatused?
Liikmesriigid jõustavad käesoleva direktiivi järgimiseks vajalikud õigus- ja haldusnormid hiljemalt kahe aasta möödudes käesoleva direktiivi jõustumisest. Hetkeseisuga ei ole teada, millal direktiiv jõustub.
Ettevõtjate arvamused on oodatud hiljemalt 21. oktoobriks e-posti aadressile ireen.tarto@koda.ee Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame Justiitsministeeriumile, kes koostab teema osas Eesti seisukoha.