Mida arvad Euroopa Liidu invasiivsete võõrliikide nimekirja täiendamisest?
Mis on muudatuse eesmärk?
Muudatuse eesmärk on teadlaste poolt heaks kiidetud riskianalüüside põhjal täiendada invasiivsete võõrliikide sissetoomise ja levimise ennetamise ja ohjamise määruse nr 1143/2014 artikli 4 alusel koostatud võõrliikide nimekirja. Hetkel on nimekirjas 66 liiki, et kaitsta Euroopa Liidu looduslikku tasakaalu läbi oluliste majanduspiirangute seadmise, et lakkaks kaubandustegevus ning ohjataks invasiivseid võõrliike. Ühtlasi tagab nimekiri, et liigid, mida Eestis ei ole, suure tõenäosusega Eesti loodusesse ka ei jõua.
Mis on võõrliik?
Võõrliigiks loetakse looma-, taime-, seene- või mikroorganismi liiki kuuluvat elusisendit, mis on toodud väljaspoole selle looduslikku leviala ning mis võib uues asukohas ellu jääda ja paljuneda. Seejuures on määruse kohaselt looduslikku tasakaalu ohustavaks võõrliigiks selline võõrliik, mille puhul on leitud, et selle sissetoomine või levitamine Euroopa Liidu aladel ohustab või avaldab kahjulikku mõju liidu bioloogilisele mitmekesisusele ja ökosüsteemile.
Keda muudatus mõjutab?
- aiandustoodete müüjad,
- loomakauplused,
- taimekasvatajad,
- aiandustoodete ja (eksootiliste) loomade maaletoojad
Mida plaanitakse teha?
- Euroopa komisjon plaanib määruse artikli 4 alusel loodud invasiivsete võõrliikide nimekirja lisada 30 liiki, mille hulgas on nii õistaimed, imetajad, roomajad, kalad kui ka putukad. Näiteks lisandub võõrliikide nimekirja õistaimedest himaalaja põhjatatar (himaalaja kirbutatar, lad. k. Koenigia polystachya) ning akvaariumites kasvatatav vesisalat (lad. k. Pistia stratiotes). Nimekirja lisandub ka kuningmadu (lad. k. Lampropeltis getula) ja mitmeid erinevaid kalaliike nagu hele triipahven (lad. k. Morone Americana) ja tähniline madupea (lad. k. Channa argus). Kõik võõrliikide nimekirja lisada plaanitavad 30 liiki on leitavad nimekirja täiendamise ettepanekus.
- Võõrliikide nimekirja uute liikidega täiendamisel ei muutu kaubandusettevõtetele määruse artiklis 32 ette nähtud võimalus neil juba varuks olevad lemmikloomad aasta jooksul inimestele ära müüa.
- Määruse artikli 7 kohaselt ei tohi invasiivsete võõrliikide nimekirjas olevaid loomi kaubanduse eesmärgil kasvatada ning samuti ei tohi nimekirjas olevaid taimi kasvatada ega müüa.
Anna teada, mida arvad invasiivsete võõrliikide nimekirja täiendamisest. Tagasisidet ootan hiljemalt 28. aprilliks e-posti aadressile ann[at]koda.ee. Tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan keskkonnaministeeriumile, kes koostab selle teema osas Eesti riigi seisukoha.