Mida arvad Euroopa Liidu tooteohutusega seotud eelnõust?
Mis on määruse ettepaneku eesmärk?
Euroopa Komisjoni hinnangul on ettepanekuga võimalik lahendada tooteohutusega seotud probleeme võttes sh arvesse uute tehnoloogiate ja internetimüügiga seotud küsimusi ning parandada tarbijateni jõudnud ohtlike toodete tagasivõtmist. Lisaks soovitakse määruse eelnõuga saavutada kohustuste tugevdamine kogu tarneahelas, et pakkuda võrdseid võimalusi Euroopa Liidus tegutsevatele ettevõtetele ning tagada tooteohutuse reeglite parem jõustamine ja turujärelevalve.
Keda mõjutab?
- Mõjutab üksnes neid tooteid ja nende omadusi, mis ei ole muu Euroopa Liidu õigusakti nõuetega kaetud. Ettepanekuga on plaanis asendada direktiiv 2001/95/EÜ üldise tooteohutuse kohta ning jätkata selle kohaldamist toiduks mittekasutatavate tarbijale mõeldud toodete suhtes.
Mis on olulisemad määruse ettepanekus toodud nüansid?
- Tootjal on kohustus uurida kaebusi, mis on saadud tema poolt turul kättesaadavaks tehtud toodete kohta, mis on kaebuse esitaja arvates ohtlikud, ning peab selliste kaebuste ja toodete tagasinõudmiste registrit. Tootja teeb tarbijatele avalikult kättesaadavaks sellised sidekanalid nagu telefoninumber, e-posti aadress või spetsiaalne rubriik tootja veebisaidil, et võimaldada tarbijatel esitada kaebusi ja teavitada tarbijaid kõigist tootega seotud õnnetustest või ohutusprobleemidest.
- Kaebuste registris tuleb säilitada ainult selliseid isikuandmeid, mida tootjal on väidetava ohtliku toote kohta esitatud kaebuse uurimiseks tarvis. Neid andmeid säilitatakse ainult seni, kui see on uurimise jaoks vajalik, ent mitte kauem kui viis aastat pärast nende kodeerimist.
- Tootja teavitab asjaomase toote tarneahelas osalevaid levitajaid, importijaid ja internetipõhiseid kauplemiskohti igast ohutusprobleemist, mille nad on tuvastanud.
- Tootja koostab toote tehnilise dokumentatsiooni. Tehniline dokumentatsioon peab võimaluse korral sisaldama järgmist:
(a) toote üldine kirjeldus ja toote ohutuse hindamise seisukohast olulised omadused;
(b) tootega seotud võimalike ohtude ja nende ohtude kõrvaldamiseks või leevendamiseks kasutatud lahenduste analüüs, sealhulgas tootja poolt või tema nimel tehtud katsete tulemused jne. Tootja tagab, et tema tooted kannavad tarbijale hästi nähtavat ja loetavat tüübi-, partii- või seerianumbrit või muud märget, mis võimaldab toodet tuvastada, või kui toote suurus või laad seda ei võimalda, siis tagab tootja, et nõutud teave on esitatud pakendil või tootega kaasas olevas dokumendis.
- Tootja märgib oma nime, registreeritud kaubanime või registreeritud kaubamärgi ja posti- või e-posti aadressi, millel on võimalik temaga ühendust võtta, kas tootele või kui see ei ole võimalik, siis pakendile või tootega kaasas olevasse dokumenti. Aadress peab osutama ühtsele kontaktpunktile, mille kaudu tootjaga ühendust võtta.
- Tootja tagab, et tema tootele on lisatud juhendid ja ohutusteave tarbijatele kergesti arusaadavas keeles, mille on kindlaks määranud liikmesriik, kus toode kättesaadavaks tehakse. Seda nõuet ei kohaldata, kui toodet saab kasutada ohutult ja tootja ettenähtud viisil ka ilma juhendite ja ohutusteabeta.
- Tootja, kes arvab või kellel on põhjust tema käsutuses oleva teabe põhjal uskuda, et toode, mille ta on turule lasknud, ei ole ohutu, võtab toote nõuetega vastavusse viimiseks kohe vajalikud parandusmeetmed, sealhulgas kõrvaldab toote vajaduse korral turult või nõuab selle tagasi.
Toodete jälgitavus
- Teatavate toodete, tootekategooriate või -rühmade puhul, mis võivad kujutada endast tõsist ohtu tarbijate tervisele ja ohutusele, võib komisjon ettevõtjatele mõeldud ohtlikest toodetest teatamise portaalis registreeritud õnnetuste, Safety Gate’i statistika, tooteohutusalase ühistegevuse tulemuste ja muude asjakohaste näitajate või tõendite põhjal nõuda, et ettevõtjad, kes lasevad kõnealused tooted turule ja teevad need turul kättesaadavaks, kehtestaksid jälgitavussüsteemi või liituksid mõne sellise süsteemiga.
- Jälgitavussüsteem seisneb andmete kogumises ja säilitamises (mh elektrooniliste vahendite abil) ning võimaldab tuvastada toodet, selle osiseid või tarneahelas osalevaid ettevõtjaid, samuti seisneb see osutatud andmete kuvamises ja neile juurdepääsu võimaldamise meetodites, mille hulka kuulub ka andmekandja paigutamine tootele, selle pakendile või saatedokumentidele.
Internetipõhiste kauplemiskohtade erikohustused tooteohutuse valdkonnas
- Internetipõhised kauplemiskohad loovad ühtse kontaktpunkti, mis võimaldab liikmesriikide turujärelevalveasutustega tooteohutuse küsimustes otse suhelda, eelkõige juhul, kui antakse korraldusi, mis on seotud ohtlike toodete pakkumistega.
- Internetipõhised kauplemiskohad registreerivad end Safety Gate’i portaalis ja märgivad sinna teabe oma ühtse kontaktpunkti kohta.
- Liikmesriigid annavad oma turujärelevalveasutustele kooskõlas määruse (EL) 2019/1020 artikliga 14 kõigi käesoleva määrusega hõlmatud toodete puhul õiguse anda internetipõhisele kauplemiskohale korraldus eemaldada oma veebiliidesest ohtlikule tootele viitav konkreetne ebaseaduslik sisu, blokeerida sellele juurdepääs või kuvada sellele sisule juurde pääsevale lõppkasutajale selgesõnaline hoiatus. Korralduse võib edastada Safety Gate’i portaali kaudu.
- Nad reageerivad korraldusele selles liikmesriigis, kus nad tegutsevad, põhjendamatu viivituseta ja igal juhul kahe tööpäeva jooksul pärast korralduse saamist. Nad teavitavad korralduse andnud turujärelevalveasutust korralduse täitmisest, kasutades kontaktandmeid, mille turujärelevalveasutus on Safety Gate’is avaldanud.
- Internetipõhised kauplemiskohad võtavad arvesse turujärelevalveasutuste poolt kooskõlas Safety Gate’i portaalis korrapäraselt ohtlike toodete kohta avaldatavat teavet, et kohaldada asjakohasel juhul vabatahtlikke meetmeid, mille eesmärk on avastada, tuvastada, eemaldada või tõkestada juurdepääs oma kauplemiskohas pakutavatele ohtlikele toodetele viitavale ebaseaduslikule sisule. Nad teavitavad Safety Gate’is teate avaldanud asutust igast võetud meetmest, kasutades kontaktandmeid, mille turujärelevalveasutus on Safety Gate’is avaldanud.
- Vajalik on kuvada järgmine info tarbijatele:
(a) tootja nimi, registreeritud kaubanimi või registreeritud kaubamärk, samuti ettevõtja posti- või e-posti aadress, millel saab temaga ühendust võtta;
(b) kui tootja asukoht ei ole liidus, siis artikli 15 lõikes 1 osutatud vastutava isiku nimi, aadress, telefoninumber ja e-posti aadress;
(c) toodet tuvastada aitav teave, sealhulgas toote tüübi- ja võimaluse korral ka partii- või seerianumber ning mis tahes muu tootetähis;
(d) hoiatused või ohutusteave, mis kinnitatakse tootele või lisatakse sellele kooskõlas käesoleva määruse või kohaldatavate liidu ühtlustamisõigusaktidega keeles, mis on tarbijale kergesti arusaadav.
- Internetipõhised kauplemiskohad teevad turujärelevalveasutuste ja asjaomaste ettevõtjatega koostööd, et toetada meetmeid, mida võetakse nende teenuste abil internetis müüdava või müüdud tootest tuleneva ohu kõrvaldamiseks või kui see ei ole võimalik, siis leevendamiseks. See koostöö hõlmab eelkõige järgmist:
(a) koostöö eesmärgiga tagada toodete tulemuslik tagasinõudmine, sealhulgas toodete tagasinõudmise takistamisest hoidumine;
(b) turujärelevalveasutuste teavitamine igast võetud meetmest;
(c) koostöö liikmesriikide ja liidu tasandi õiguskaitseasutuste, sealhulgas Euroopa Pettustevastase Ametiga, vahetades korrapäraselt ja struktureeritult teavet selliste pakkumiste kohta, mille internetipõhised kauplemiskohad on käesoleva artikli alusel kõrvaldanud;
(d) selle võimaldamine, et turujärelevalveasutuste kasutatavatel veebipõhistel vahenditel oleks juurdepääs nende liidestele, et teha kindlaks ohtlikud tooted;
(e) kui internetipõhised kauplemiskohad või internetimüüjad on loonud oma veebiliidesest andmete ekstraheerimisele (andmekoorimine) tehnilised takistused, võimaldavad nad turujärelevalveasutuste nõudmisel selliseid andmeid tooteohutuse eesmärgil siiski ekstraheerida, tuginedes taotluse esitanud turujärelevalveasutuste esitatud identifitseerimisparameetritele.
Millal jõustub määruse ettepanek?
Määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas. Täpsem jõustumise kuupäev ei ole veel teada.
Anna teada, mida arvad tooteohutusega seotud muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 6. septembriks e-posti aadressile mari-lii@koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.