Mida arvad Ida-Virumaa väike-ja keskmise suurusega ettevõtjate plaanitava toetusmeetme tingimustest?
Mis on muudatuste eesmärk?
Toetusmeetmete eesmärk on toetada Ida-Virumaa piirkonna majanduse mitmekesistamist ja ettevõtjate konkurentsivõime kasvu, kõrgemat lisandväärtust ning Ida-Virumaal uusi töökohti pakkuvate väike- ja keskmise suurusega ettevõtja investeeringute kaudu (eelnõu § 4).
Keda mõjutab?
Ida-Virumaa väikese- ja keskmise suurusega ettevõtteid
Mis on plaanitava toetusmeetme olulisemad põhimõtted?
- Plaanitava toetuse andmise sihtpiirkonnaks on Ida-Viru maakond (eelnõu § 1 lg 2).
- Toetuse taotlejaks võib olla Eesti äriregistrisse kantud äriühing, kes on väikese- ja keskmise suurusega ettevõte ning kelle tegevusala või projekti, mille jaoks toetust taotletakse, tegevusala on (eelnõu § 10):
- töötlev tööstus,
- elektrienergia, gaasi, auru ja konditsioneeritud õhuga varustamine,
- osa 383 materjalide taaskasutusele võtmine,
- majutus ja toitlustus,
- info ja side,
- kutse-, teadus- ja tehnikaalane tegevus.
- Eelnõu kohaselt saab toetust uue ettevõtte või üksuse rajamiseks, uue toote tootmiseks või teenuse osutamiseks, tootmisvõimsuse suurendamiseks või olemasoleva tootmisprotsessi ümberkorraldamiseks. Nende tegevuste elluviimiseks toetab riik: (eelnõu § 6):
- masinate ja seadmete ostmist,
- toote või teenuse protsesside arendust,
- intellektuaalomandi esmakaitse taotlemist,
- tootearendust,
- olemasolevate või rajatavate võrguühenduse projekteerimist ja väljaehitust,
- põhimõtte „ei kahjusta oluliselt“ ja kliimakindluse tagamise hinnangute koostamist.
- Abikõlbulikuks peetakse selliseid kulusid, mis on sätestatud taotluse rahuldamise otsuses, mis on põhjendatud ja dokumentaalselt tõendatavad ning mis on tekkinud projekti abikõlblikkuse perioodil toetatavate tegevuste käigus (eelnõu § 7).
- Toetuse maksimaalne osakaal abikõlbulikest kuludest on vastavalt tegevusele järgmine:
- Masinate ja seadmete ostmise ja tootearenduse tegevuste osas mikro- ja väikeettevõtjate korral 45% ja keskmise suurusega ettevõtjate korral 35%.
- Intellektuaalomandi esmakaitse taotlemise ja toote või teenusega seotud protsesside arenduse korral 50%.
- Olemasoleva või rajatava võrguühenduse projekteerimise ja väljaehitamise ning kliimakindluse tagamise hinnangu koostamise korral 80%.
- Eelnõu sätestab, et projekti abikõlblikkuse periood on taotluse rahuldamise otsuses sätestatud ajavahemik, millal projekti tegevused algavad ja lõppevad ning projekti teostamiseks vajalikud kulud tekivad. Projekti abikõlblikkuse perioodi kestus on eelnõu kohaselt kuni 36 kuud ning kõik toetatavad projektid peavad viima oma tegevused ellu hiljemalt 31. augustiks 2026 (eelnõu § 8).
- Antava toetuse minimaalne summa projekti kohta on 30 000 eurot ja maksimaalne summa 500 000 eurot.
- Toetuse eelarve 15 miljonit eurot ja sellest toetatavaid tegevusi rahastatakse jooksvalt avatud taotlemise raames.
- Taotluste vastuvõtmise algamisest ja taotluste rahastamise eelarvest teavitab Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus oma veebilehel vähemalt 30 kalendripäeva enne taotluste vastuvõtmise algamise kuupäeva (eelnõu § 12).
- Toetuse taotlemisele eelneb eelnõustamine, mille käigus Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus selgitab toetuse andmise aluseid, juhib tähelepanu kavandatava projekti võimalikele puudustele, annab soovitusi ja teeb ettepanekuid puuduste kõrvaldamiseks ning annab projektiplaanile eelhinnangu. Enne eelnõustamist tuleb taotlejal esitada projektiplaan (eelnõu § 14).
- Taotlejal on võimalus taotleda toetust mitmele projektile ehk rohkem kui üks kord, kuid selleks peab olema taotleja eelnev projekt lõppenud (eelnõu § 15).
Millal jõustuvad muudatused?
Eelnõu jõustub üldises korras ehk kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist. Täpne jõustumise kuupäev ei ole hetkel teada.
Anna teada, mida arvad plaanitavast toetusmeetmest. Tagasisidet ootan hiljemalt 16. aprilliks e -posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille edastan majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.