05.01.2023
Mida arvad innovatsiooni- ja arendusosaku toetuse andmise tingimustest ja korrast?
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium on koostanud eelnõu, mis võimaldab ettevõtjatel taotleda projektide jaoks innovatsiooniosaku toetust 7500 euro ja arendusosaku toetust 35 000 euro ulatuses. Anna hiljemalt 12. jaanuariks teada, mida arvad plaanitavatest meetmetest.
Mis on muudatuste eesmärk?
Toetuse andmise eesmärk on väikse- ja keskmise suurusega ettevõtete konkurentsivõime suurendamine uuenduslike ja kõrgema lisandväärtusega toodete, teenuste ja tehnoloogiate väljatöötamise kaudu.
Keda mõjutab?
- Väikese- ja keskmise suurusega ettevõtteid
Millised on plaanitava toetusmeetme peamised tingimused?
- Toetust antakse projektidele, mille tegevus panustab väikse- ja keskmise suurusega ettevõtete konkurentsivõime suurendamine, tulemus- ja väljundnäitajate saavutamisse ning mis on suunatud taotleja jaoks uudse lahenduse arendamisele ning mille teostamiseks puuduvad taotlejal ressursid, teadmised, oskused või kogemused (määruse § 3 lg 1)
- Toetatavad tegevused on näiteks akrediteerimine, sertifitseerimine, standardimine ja vastavushindamine. Lisaks ka metroloogiateenus, prototüübi valmistamine ja toote- ja teenusearenduse tehnoloogiaalane nõustamine (määruse § 6 lg 3)
- Toetust ei anta tegevustele, nagu näiteks veebilehe ja e-poe loomine, tasemeõppe läbiviimine, ärimudeli loomine, turu-uuringute läbiviimine ja rutiine tarkvara arendamine ja uuendamine (määruse § 6 lg 5).
- Projekti abikõlblikkuse periood on taotluse rahuldamise otsuses määratud ajavahemik, millal projekti tegevused algavad ja lõppevad ning projekti teostamiseks vajalikud kulud tekivad. Projekti abikõlblikkuse perioodile on seatud minimaalne kestus 4 kuud, vähendamaks projektide ebaõnnestumise riski (määruse § 8 lg 4).
- Toetuse maksimaalne summa ühe projekti kohta on 7500 eurot innovatsiooniosaku ja 35 000 eurot arendusosaku kohta (määruse 9 lg 1).
- Toetuse taotlemine toimub jooksvalt kuni eelarvevahendite ammendumise või toetuse taotlemise perioodi lõppemiseni. Eelarve suuruseks on 8 240 000 eurot (määruse § 9).
- Nii innovatsiooni- kui ka arendusosaku toetust on võimalik saada ühel ettevõtjal kuni kaks korda ehk kokku kuni neli osakut (määruse § 13 lg 4).
- Toetuse taotlemine toimub läbi Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (artikkel 4)
- Arendusosaku toetusmeetme raames toetatakse lisaks innovatsiooniteenuste hankimisele ka täiendavalt ettevõtjal arendustöötaja palkamist ja tegevuste elluviimiseks vajalike materjalide soetamist. Võrreldes innovatsiooniosakuga on arendusosak suuremahulisem toetusmeede, mis võimaldab ettevõtjal ka osaliselt arendust sisemiselt ellu viia. Innovatsiooniosaku puhul on toetatud vaid innovatsiooniteenuse sisse ostmine (määruse § 2).
- Arendusosaku raames on võimalik toetada arendustöötaja palkamist, kui arendustöötajaga sõlmitakse tööleping ning arendustöötaja töötab taotleja juures vähemalt 0,2 töökoormusega, töötades projekti heaks minimaalselt 8 tundi nädalas töö asukohaga Eestis (määruse § 7 lg 5).
Millal jõustuvad muudatused?
Määrus jõustub üldises korras, st kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist. Hetkel ei ole teada, millal määrus jõustub.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 12. jaanuariks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille edastan Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile.