Mida arvad kasvuhoonegaaside senisest ulatuslikumast piiramisest?
Mis on F-gaasid?
F-gaasid ehk fluoritud kasvuhoonegaasid on inimese loodud kemikaalid, mis on väga tugeva toimega kasvuhoonegaasid – sageli mitu tuhat korda tugevama toimega kui süsinikdioksiid ehk CO2. Seetõttu peab komisjon nende gaasidega võitlemist eriti oluliseks.
Kus leidub F-gaase kõige rohkem?
F-gaase leidub ühest küljest erinevates vahtudes, näiteks vahttulekustutites, aga ka erinevates ehitustoodetes. Teisalt kasutavad F-gaase paljud kliimaseadmed, jahutid ja soojuspumbad.
Keda muudatused mõjutavad?
Plaanitavad muudatused mõjutavad toodete ja seadmete käitlejaid, mis sisaldavad või vajavad töötamiseks F-gaase või osoonikihti kahandavaid aineid. Eelkõige avaldub mõju järgmistele valdkondadele: meditsiin, ehitus, kliimaseadmed, ohutusvahendid.
Millised on peamised muudatused?
-
Alates 1. jaanuarist 2028 on keelatud importida ja eksportida fluorosüsivesinikke ning tooteid ja seadmeid, mis sisaldavad või mille käitamiseks on vaja neid gaase, 1987. aasta Montreali protokolliga mitteühinenud riikidesse (vt kasvuhoonegaaside eelnõu artikkel 25). Nendeks riikideks on Vatikan ja Palestiina.
-
Keelatud hakkab olema osoonikihti kahandavate ainete eelnõu lisas 1 toodud ainete import ja eksport Euroopa Liitu (vt osoonikihti kahandavate ainete eelnõu artikkel 6). Nendeks aineteks on muuhulgas mitmed erinevad fluoroetaanid, fluorometaanid ja fluoropropaanid, aga ka mõned kloroetaanid ja klorometaanid. Erandina on lubatud nimetatud aineid müüa Euroopa Liidu siseselt tingimusel, et need leiavad kasutust lähteainena, tootmise abiainena, hädavajalikes laboratoorsetes ja analüütilistes kasutustes. Ainetepõhiselt hakkavad kehtima erandid haloonile (kriitilise vajaduse korral) ning metüülbromiidile (suurte haiguspuhangute tekkimise korral).
-
Alates 1. jaanuarist 2025 on Euroopa Liidus keelatud autonoomsete jahutusseadmete, kliimaseadmete ja soojuspumpade müük, mille globaalse soojendamise potentsiaal on üle 150 (vt kasvuhoonegaaside eelnõu IV lisa).
-
Alates 1. jaanuarist 2027 laieneb keeld ka mitmeosalistele kliimaseadmetele ja soojuspumpadele, välja arvatud juhul, kui nende kasutamine on vajalik ohutusnormide tagamiseks.
-
Samadel alustel laieneb keeld juba alates 1. jaanuarist 2024 ka tuletõrjeseadmetele, mis sisaldavad F-gaase.
-
Lisaks ei tohi alates 1. jaanuarist 2024 turule lasta hügieenitooteid ning naha jahutamiseks kasutatavaid seadmeid, mille globaalse soojendamise potentsiaal on üle 150. Komisjon plaanib teha erandit, mille kohaselt on naha jahutamiseks kasutatavaid seadmeid lubatud turustada juhul, kui neid kasutatakse meditsiinilistes rakendustes, kuid ei ole selge, mida on komisjon meditsiiniliste rakenduste all silmas pidanud.
-
Keelatud hakkab olema desfluraani kasutamine inhalatsioonianesteetikumina, kui see ei ole rangelt vajalik (vt kasvuhoonegaaside eelnõu artikkel 8).
-
SF6-ga elektrijaotlate turule laskmine ja asendamine hakkab olema teatud juhtudel keelatud (vt kasvuhoonegaaside eelnõu IV lisa punkt 23)
-
Ühekordsete mahutite alased nõuded hakkavad olema praegusest karmimad (vt kasvuhoonegaaside eelnõu artikkel 11 lõige 3). Selliste mahutite kasutamine hakkab olema lubatud sisuliselt vaid nende hävitamise eesmärgil või laboris kasutamiseks.
-
Uutele gruppidele fluoritud kasvuhoonegaasidele, näiteks uutele külmaainetele hakkavad laienema mitmed nõuded, näiteks lekkekontrolli, hoolderaamatu, gaaside kokkukogumise ja märgistusega seoses.
-
Kohustuslikud koolitus- ja sertifitseerimisnõuded hakkavad laienema ka uutele ja looduslikele külmaainetele (vt kasvuhoonegaaside eelnõu artikkel 10).
-
Kvoodideklaratsioone tuleb hakata esitama iga kolme aasta järel (vt kasvuhoonegaaside eelnõu artikkel 17). Praegu tuleb seda teha igal aastal.
-
Hakkab kehtima nõue, et seadmetest kokku kogutud fluoritud kasvuhoonegaase ei tohi seadmete täitmiseks või taastäitmiseks kasutada, kui neid pole eelnevalt puhastatud (vt artikkel 8)
-
Alates 1. jaanuarist 2024 tuleb hoonete ehitus- ja lammutustöödel hakata F-gaaside teket vältima nii suures ulatuses kui võimalik (vt kasvuhoonegaaside eelnõu artikkel 8). Selleks, et F-gaase lenduks võimalikult vähe, tuleb need gaasid vastava pädevusega inimeste poolt kokku koguda ja seejärel hävitada.
-
Kui F-gaaside kokku kogumine ei ole vastava pädevusega inimese hinnangul võimalik, tuleb selle kohta koostada hoone omaniku või töövõtja poolt dokument.
-
Samasugune kokkukogumise ja hävitamise kohustus hakkab kehtima nii F-gaaside kui ka teiste osoonikihti kahandavate ainete osas (vt osoonikihti kahandavate ainete eelnõu artikkel 20).
-
Komisjon loob elektroonilise keskkonna, kus tuleb end registreerida kõigil ettevõtjatel, kes soovivad turule lasta F-gaase kasutavaid tooteid (vt kasvuhoonegaaside eelnõu artikkel 20).
-
Ettevõtjal peab olema keskkonnas kehtiv registreering enne, kui ta toote turule laseb. Registreering hakkab kehtima hetkest, mil komisjon selle kinnitab.
-
Dosaatorinhalaatorites kasutatavad fluorosüsivesinikud hakkavad kuuluma fluorosüsivesinike kvoodi alla (vt kasvuhoonegaaside eelnõu artikkel 26). Praegu need fluorosüsivesinikud kvoodi alla ei kuulu.
-
Fluorosüsivesiniku kvoodid hakkavad olema tasulised. Kui praegu jagatakse fluorosüsivesiniku kvoote tasuta, siis ettepaneku kohaselt muutuvad kvoodid tasuliseks ning nende hinnaks saab olema 3 eurot ekvivalenttonni kohta (vt nt kasvuhoonegaaside eelnõu finantsselgituse punkt 3.3).
-
Fluoritud kasvuhoonegaaside ehk HFC-de kasutuselt kõrvaldamise kavandatav tempo muutub kiiremaks. Vähenemisastmed tuleksid lähitulevikus (aastatel 2024-2030) sügavamad ja kiiremad kui praegu (vt kasvuhoonegaaside eelnõu VII lisa).
-
Külmutusseadmetes külmaaine kasutusele (aine lisamisele) täiendavate piirangute kehtestamine (40 CO2 ekvivalenttonni erandi kaotamine)
Millal muudatused jõustuvad?
Muudatused jõustuvad kahekümnendal päeval pärast nende avaldamist Euroopa Liidu Teatajas. Keskkonnaministeeriumi informatsiooni kohaselt peaksid muudatused jõustuma aastal 2024.
Anna meile teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan kuni 21. juulini aadressil kaspar@koda.ee. Ettevõtjatelt saadud tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille edastan keskkonnaministeeriumile.
Tutvu kasvuhoonegaaside eelnõuga SIIN
Tutvu osoonikihti kahandavate ainete eelnõuga SIIN.