21.06.2022
Mida arvad keskkonnaloa taotlusega seotud plaanitavatest muudatustest?
Keskkonnaministeerium on töötanud välja määruse „Keskkonnaloa taotlusele esitatavad täpsustavad nõuded ja loa andmise kord ning keskkonnaloa taotluse ja loa andmekoosseis“ muutmise eelnõu, mis muu hulgas paneb osadele tööstus- ja tootmisettevõtetele kohustuse esitada keskkonnaloa või keskkonnakompleksloa taotluses teave ühiskanalisatsiooni juhitavate ohtlike ainete kohta. Lisaks täiendab ja täpsustab eelnõu vee erikasutuse ja paiksest heiteallikast saasteainete välisõhku väljutamise keskkonnaloa taotluse nõudeid ja loa andmekoosseisu. Anna hiljemalt 1. juuliks teada, mida arvad plaanitavast muudatustest.
Mis on plaanitavate muudatuste eesmärk?
Muudatused on vajalikud, et viia veeloa taotlus kooskõlla keskkonnaministri määrusega „Vesiviljeluse veekaitsenõuded, sealhulgas vesiviljelusest lähtuva vee saasteainesisalduse piirväärtused ja suublasse juhtimise ning seire nõuded“ ja Riigikogu menetluses oleva ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni seaduse eelnõuga.
Keda mõjutab?
- keskkonnaluba ja kompleksluba omavaid tööstus- ja tootmisettevõtteid, kes juhivad oma tegevuse käigus tekkiva ohtlikke aineid sisaldava reovee ühiskanalisatsiooni
- vee-ettevõtteid
- vesiviljeluseks veeloa omajaid ning taotlejaid
- paiksest heiteallikast saasteainete välisõhku väljutamise keskkonnaloa omajaid ning taotlejaid
Millised on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Eelnõu paneb keskkonnaloa või kompleksloa kohustusega tööstus- ja tootmisettevõtetele, kes juhivad oma tegevuse käigus tekkiva reovee ühiskanalisatsiooni, kohustuse esitada keskkonnaloa või keskkonnakompleksloa taotluses teave ühiskanalisatsiooni juhitavate ohtlike ainete kohta (vt eelnõu § 1 punkt 12). See nõue tuleneb ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni seaduse eelnõust (§ 36), mille menetlus on hetkel pooleli Riigikogus.
- Keskkonnaloa taotluses tuleb edaspidi esitada ühiskanalisatsiooni juhitud reoveehulk ja saasteainete kogus kvartali asemel aasta kohta, et ühtlustada aruandluse sagedus ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni seaduse eelnõus kavandatud ohtlike ainete seireandmete esitamise kohustusega (vt eelnõu § 1 punkt 3).
- Eelnõu täiendab ja täpsustab vesiviljeluseks veeloa taotluse nõudeid ning loa andmekoosseisu (vt eelnõu § 1 punktid 4, 13, 14).
- Eelnõu annab loa andjale õiguse nõuda vee erikasutuse keskkonnaloa taotlejalt eksperthinnangut taotletava tegevuse kohta (vt eelnõu § 1 punkt 1). Eksperthinnangu esitamist võib loa andja vajalikuks pidada mistahes veekasutuse korral, näiteks jahutusvee temperatuurivahemiku määramisel, heitvee juhtimisel veekogusse, et hinnata, kas võib kaasneda suubla seisundi halvenemine või mõju põhjaveele.
- Eelnõu lihtsustab paiksest heiteallikast saasteainete välisõhku väljutamise keskkonnaloa andmekoosseisu. Muudatusega täiendatakse ja täpsustatakse paiksest heiteallikast saasteainete välisõhku väljutamise keskkonnaloa (edaspidi õhusaasteluba) taotluse ja loa andmekoosseisu ning määruse lisa 4, millega on määratud õhusaasteloa andmekoosseis (vt eelnõu § 1 punktid 5-11, 15).
Millal jõustuvad plaanitavad muudatused?
- Muudatused jõustuvad üldises korras ehk kolmandal päeval kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist. Täpne jõustumise kuupäev ei ole hetkel teada.
- Ühiskanalisatsiooni juhitavate ohtlike ainete andmete esitamise kohustusega seotud muudatus jõustub 2023. aasta 1. jaanuaril, mil on kavandatud ka uue ühisveevärgi- ja kanalisatsiooniseaduse jõustumine.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 1. juuliks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan keskkonnaministeeriumile.