Mida arvad krediidiandjate ja -vahendajate aruandluse uuendustest?
Mis on muudatuste eesmärk?
Muudatuste eesmärk on tagada Finantsinspektsioonile järelevalve teostamiseks vajalikud andmed, tõsta ja ajakohastada kogutavate andmete kvaliteeti ning usaldusväärsust. Muudatuste näol on tegemist nii tehniliste parandustega kui ka sisuliste muudatustega.
Keda mõjutab?
- Mõjutab krediidiandjaid ja krediidivahendajaid.
Mis on olulisemad muudatused?
- Plaanis on muuta määrust ja kehtestada eraldi tarbijakrediitide käivete aruanne. Eesmärgiks on eristada krediidivahendajate andmeid krediidiandjate andmetest kehtestades neile eraldiseisva aruande.
- Eelnõu võimaldab tulevikus eristada viivises olevaid ehk mittetöötavaid tarbijakrediidilepinguid õigeaegselt tagasimaksvatest lepingutest. Määruse muudatustega on plaan lisada andmevälju näiteks allahindluse, võlgnetava krediidi ja intresside summade kohta ning plaanis on täiendada perioodi identifikaatorite loetelu ühe tähtaja vahemikuga.
- Eelnõus märgitud teiseks suuremaks muudatuseks on „Eestis väljastatud tarbijakrediitide jääkide aruande“ aruanderea struktuuri muutumine. Järelevalve teostamiseks on tarvis saada täiendavat teavet krediidiandja bilansis kajastatavate krediitide kvaliteedi kohta ja hinnata selle mõju krediidiandja finantsseisundile. Aruanderea uus struktuur sarnaneb krediidiasutustele laenude kohta kehtestatud aruannetega, mistõttu suureneb krediidiandjate ja krediidiasutuste järelevalveliste andmete võrreldavus ning andmete analüüsiks vajalik paindlikkus.
Millal jõustuvad muudatused?
Eelnõu kohaselt jõustub määrus 2022. aasta 1. jaanuaril ning seda on plaanis kohaldada aruannetele, mille aruandeperiood algab 2022. aasta 1. jaanuaril.
Anna teada, mida arvad krediidiandjate- ning vahendajate aruandlusega seotud muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 2. augustiks e-posti aadressile mari-lii@koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan rahandusministeeriumile.