Mida arvad muudatustest töölepingu seaduses?
Mis on eesmärk?
Muudatuste peamine eesmärk on võtta Eesti õigusesse üle EL töö- ja eraelu tasakaalu direktiiv 2019/1158.
Keda puudutab?
Muudatused puudutavad neid tööandjaid, kes soovivad võtta tööle 13–14-aastaseid töötajad ning neid, kelle juures töötab või kelle juurde asub tööle hoolduskohustusega töötaja.
Hoolduskohustusega töötaja on kuni 8-aastase lapse vanem ja see, kes hooldab märkimisväärset hooldamist või tõsise terviseprobleemi tõttu tuge vajavat, temaga ühises majapidamises elavat isikut.
Mis muutub?
- Hoolduskohustusega töötajatel tekib õigus küsida tööandjalt paindlikke töötingimusi, näiteks osalist tööaega, kaugtöö tegemise võimalust jne. Tööandja võib keelduda küsitud tingimuste võimaldamisest, kuid sel juhul peab oma keeldumist põhjendama. Tööandja põhjendab keeldumist kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (nt e-kirja teel) hiljemalt 14 kalendripäeva jooksul taotluse saamisest.
- Lisandub säte, et tööandja ei tohi vallandada töötajat seetõttu, et ta taotles paindlikke tingimusi seoses hoolduskohustusega.
- Muutuvad tööandja tõendamiskoormusega seotud sätted. Kehtiv seadus näeb ette pööratud tõendamiskohustuse vaid rasedatele, alla 3-aastase lapse vanematele ja töötajate esindajatele. See tähendab, et kui töötaja ütleb, et ta vallandati sellisel põhjusel, siis tööandja peab tõendama, et vallandamise põhjus oli muu. Muudatusejärgselt laieneb pööratud tõendamiskoormus ka töötajatele, kes on kasutanud isapuhkust, lapsepuhkust, puudega lapse vanema lapsepuhkust, tasustamata lapsepuhkust või täisealise sügava puudega isiku hooldamise puhkust või kui töötaja on kasutanud hoolduslehte. Pööratud tõendamiskoormus kehtib, kui töötaja on nimetatud puhkust kasutanud või olnud hoolduslehel aasta jooksul enne töölepingu ülesütlemist.
- Kaob tööandja kohustus küsida Tööinspektsiooni nõusolekut 13–14-aastase alaealisega töölepingu sõlmimiseks. Vastav kohustus jääb edaspidi kehtima vaid 7–12-aastase alaealise töölevõtmisel. Töölepingu sõlmimiseks endiselt vajalik alaealise tahteavaldus, mis on tehtud seadusliku esindaja eelneva nõusolekuga või mille on seaduslik esindaja hiljem heaks kiitnud.
Millal muudatused jõustuvad?
Muudatuste plaanitav jõustumisaeg on 2022. aasta 1. aprillil. Alaealisi puudutav säte jõustub üldises korras, st kümnendal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 27. oktoobriks e-posti aadressile kristina@koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan sotsiaalministeeriumile.