Mida arvad patentide sundlitsentsimise korra muutmisest?
Mis on sundlitsentsimine?
Sundlitsentsimine tähendab, et patenditud leiutist on lubatud kasutada lisaks patendiomanikule ka teistel isikutel ilma, et selleks oleks vajalik patendiomaniku nõusolek. Sundlitsentsimine eeldab tihti näiteks piisava tasu maksmist intellektuaalomandiõiguste omanikule ning litsentsi ulatuse ja kehtivuse piiramist vaid sellega, mis on vajalik litsentsi eesmärgi saavutamiseks. Eestis on sundlitsentsimiseks vajalik ka vastav kohtuotsus.
Milline on praegune õiguslik olukord sundlitsentsimise osas?
Sundlitsentsimine on lubatud ka praegusel hetkel ning aluse selleks loob intellektuaalomandiõiguste kaubandusaspektide leping ehk nn TRIPS leping, mille artikkel 31 sundlitsentsimist võimaldab ning selle alusel on Euroopa Liidu liikmesriigid loonud enda siseriiklikus õiguses reeglid sundlitsentsimiseks. Eestis on need reeglid sätestatud patendiseaduse paragrahvis 47. Euroopa Liidu tasandil kehtib määrus 816/2006, mis käsitleb rahvatervise probleemidega riikidesse eksportimiseks toodetavate farmaatsiatoodete patentide sundlitsentsimist.
Mis on algatuse eesmärk?
Algatuse eesmärk on suurendada sundlitsentsimise tõhusust ning vähendada õiguslikku killustatust Euroopa Liidu liikmesriikide vahel.
Keda konsultatsioon mõjutab?
Konsultatsioon mõjutab eeskätt intellektuaalomandi õigusi omavaid ettevõtjaid.
Näiteid konsultatsiooni raames esitatavatest küsimustest:
-
Kas Teie arvates on oluline, et avaliku sektori asutustel on õigus lubada sundlitsentsi abil teatavate toodete tootmist ja/või teatava tehnoloogia kasutamist, mida on vaja kriisi lahendamiseks?
-
Millist liiki kriisi korral peaks sundlitsentsimine olema võimalik?
-
Mille suhtes peaks sundlitsentsimine vajaduse korral veel kohalduma, lisaks patentidele?
-
Kuidas teha kindlaks, et vabatahtlikud kokkulepped ei toimi ning vajalik on sundlitsentsimine?
Ootame Sind vastama meie veebiküsitlusele hiljemalt 28. septembriks SIIN. Võid ka vastata otse komisjoni konsultatsioonile, millele on võimalik vastata SIIN. Altpoolt on leitav ka komisjoni konsultatsiooni küsimustik PDF failina. Ettevõtjatelt saadud tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille edastan justiitsministeeriumile.