Mida arvad plaanitavast online-koosolekute regulatsioonist?
Mis on eesmärk?
Eelnõu eesmärgiks on kaotada põhjendamatud erinevused juriidiliste isikute liikide (s.o aktsiaseltsi, osaühingu, mittetulundusühingu, tulundusühistu, sihtasutuse jt) vahel koosolekute läbiviimise ja otsuste vastuvõtmise regulatsioonis. Kõigil juriidilise isiku liikidel peab olema võimalik viia koosolekuid läbi elektroonilisi vahendeid kasutades ja kirjalikult, koosolekut füüsiliselt kokku kutsumata. Kusjuures oluline on mitte ainult hääletamise võimalus enne koosolekut, vaid ka võimalus osaleda koosolekul reaalajas toimuva ülekande vahendusel, hääletada koosoleku kestel jm.
Keda puudutab?
Kõiki juriidilisi isikuid.
Mis muutub?
- Tsiviilseadustiku üldosa seadusesse luuakse üldregulatsioon, et kõikidele juriidilise isiku liikidele ja nende organitele kehtiksid ühesugused võimalused koosolekute läbiviimiseks elektroonilisi vahendeid kasutades. Samas võib juriidilise isiku põhikirjaga selle võimaluse välistada või seda piirata. Muudatuse kohaselt võib juriidilise isiku organi liige organi koosolekul osaleda ja teostada oma õigusi elektrooniliste vahendite abil ilma koosolekul füüsiliselt kohal olemata, reaalajas toimuva kahesuunalise side abil või muul sellesarnasel elektroonilisel viisil, mis võimaldab organi liikmel eemal viibides koosolekut jälgida ja sõna võtta ning otsuste vastuvõtmisel hääletada, kui seaduse või juriidilise isiku põhikirjaga ei ole ette nähtud teisiti.
Praegu on elektrooniline koosolek võimaldatud vaid börsiaktsiaseltsidele. Osaühingu ja tavaaktsiaseltsi puhul on võimalik põhikirjaga ette näha elektrooniline hääletamine, st võimalus vaid hääletada päevakorrapunktide kohta koostatud otsuste eelnõusid elektrooniliste vahendite abil enne koosolekut või koosoleku kestel. - Lisaks ühtlustatakse otsuste vastuvõtmist koosolekut kokku kutsumata
Nimetatud juhul koosolekut kui sellist üldse ei toimu, vaid toimub üksnes otsuste eelnõude hääletamine. Selline võimalus on kehtivas regulatsioonis ette nähtud vaid osaühingutele ja korteriühistutele, aktsiaseltsi nõukogule ning väga piiratult ka MTÜ-dele (otsuse poolt peavad hääletama kõik liikmed) ja tulundusühistutele (tulundusühistul peab olema üle 200 liikme või enamus liikmetest ühistud).
Eelnõuga laiendatakse seda võimalust nii, et kõikidel juriidilistel isikutel tekib võimalus võtta vastu otsuseid kirjalikult koosolekut kokku kutsumata ning seda ühtlustatud viisil. Otsuse vastuvõtmine hakkab toimuma nagu osaühingu puhulgi: otsuse eelnõu saadetakse kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (nt e-posti teel; praegu tuleb nt aktsiaseltsi nõukogu puhul saata dokumendid kirjalikult) kõigile liikmetele, määrates tähtaja, mille jooksul liige peab esitama selle kohta oma seisukoha kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis. Kui liige ei teata nimetatud tähtaja jooksul, kas ta on otsuse poolt või vastu, loetakse, et ta hääletab otsuse vastu. Otsus loetakse vastuvõetuks, kui selle poolt hääletas üle poole liikmetest.
Aktsiaseltsi üldkoosoleku otsuse kohta sätestatakse täpsustavad reeglid, nt otsuse eelnõu avaldamine päevalehes ja kodulehel juhul, kui aktsiaseltsil on üle 50 aktsionäri. - MTÜ üldkoosolekust osavõtnute nimekirja võib edaspidi saata ka ärakirjana, mille on allkirjastanud ja seega ka selle õigsuse kinnitanud koosoleku juhataja ja protokollija. Praegu tuleb saata originaal. Edaspidi saab kõik dokumendid (protokoll ja selle lisad) edastada registripidajale digitaalselt ning puudub vajadus saata üldkoosolekust osavõtnute nimekirja eraldi posti teel.
- Aktsiaseltsi puhul kaotatakse ära enne koosolekut hääletamise vormipõhisus ning posti teel ja elektroonilise hääletamise asemel võib aktsionär edaspidi enne üldkoosolekut hääletada otsuste eelnõusid vähemalt kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis. Põhikirjaga on võimalik ette näha enne koosolekut hääletamise teistsugune vorm ja täpne kord.
Millal muudatused jõustuvad?
Eelnõu plaanitakse jõustada järgmisel päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.
Anna teada, mida arvad online-koosolekute võimaldamiseks plaanitavate muudatuste kohta. Tagasisidet ootan e-posti aadressile kristina@koda.ee hiljemalt 12. aprilliks. Ettevõtjatelt saadud tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja arvamuse, mille edastan Justiitsministeeriumile.