17.04.2024
Mida arvad praktikantide kaitse suurendamisest?
Euroopa Komisjon on koostanud direktiivi, millega soovitakse parandada praktikantide töötingimusi ning võidelda olukorra vastu, kus tavapäraseid töösuhteid esitatakse praktikana. Anna hiljemalt 19. aprilliks teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest.
Mis on plaanitava direktiivi eesmärk?
Direktiivi eesmärk on parandada praktikantide õigusi ja tagada, et praktikat ei kasutata tavapäraste töökohtade asendamiseks.
Keda mõjutab?
- Praktikavõimalusi pakkuvaid ettevõtteid
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Plaanitav direktiiv sätestab mittediskrimineerimise põhimõtte praktikantide jaoks. Põhimõtte kohaselt peavad liikmesriigid tagama, et praktikante ei kohelda töötingimuste, sealhulgas töötasu osas ebasoodsamalt kui samas ettevõttes töötavaid võrreldavaid tavatöötajaid, välja arvatud juhul, kui erinev kohtlemine on põhjendatud objektiivsetel põhjustel, nagu erinevad ülesanded, väiksem vastutus, töö intensiivsus või õppe- ja koolituskomponendi osakaal (artikkel 3).
- Direktiivi kohaselt ei tohi praktikalepingu nimetuse taga varjata tavalisi töösuhteid. Liikmesriigid peavad ette nägema tõhusad kontrolli- ja inspekteerimismeetmed, et avastada ja võidelda selliste tegevuste vastu, mille puhul tavaline töösuhe maskeeritakse praktikaks, mille tulemusel antakse töötajale madalam kaitse, sealhulgas töötingimused ja töötasu, kui asjaomasel töötajal oleks õigus liidu või siseriikliku õiguse, kollektiivlepingute või tavade kohaselt (artikkel 4).
- Näiliku praktikasuhete tuvastamiseks on võimalik hinnata näiteks järgmisi asjaolusid (artikkel 5):
- väidetava praktika ülemäärane kestus või sama isiku mitu ja/või järjestikust väidetavat praktikat sama tööandja juures;
- samaväärsed ülesanded, kohustused ja töö intensiivsus väidetava praktikandi ja tavaliste töötajate puhul samade tööandjate võrreldavatel ametikohtadel;
- eelneva töökogemuse nõue praktikakandidaatidele samas või sarnases tegevusvaldkonnas ilma asjakohase põhjenduseta.
- Liikmesriigid peavad võtma vajalikud meetmed, et kaitsta praktikante ja nende esindajaid tööandja ebasoodsa kohtlemise ja ebasoodsate tagajärgede eest (artikkel 9).
- Eesti õiguse kohaselt saab ettevõttes või asutuses praktikal olla vaid kahel juhul: 1) kui kool saadab õpilase või üliõpilase omandatava kutse- või erialapraktikale; 2)kui inimene on jäänud töötuks ja Töötukassa pakub tööturuteenusena tööpraktika võimalust. Seega eraldi kahepoolset praktikalepingut Eesti seadusandluses reguleeritud ei ole. Töösuhte sõlmimisel on eelkõige katseaeg mõeldud töö tegemise õppemiseks, kohanemiseks ja töökohale sobivuse hindamiseks.
Millal jõustuvad muudatused?
Direktiiv jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas. Hetkel ei ole teada, millal direktiiv jõustub.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 19. aprilliks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille edastan majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.