06.08.2021
Mida arvad sotsiaalmaksuseaduse plaanitavast muudatusest?
Rahandusministeerium on töötanud välja sotsiaalmaksuseaduse muudatuse, mille kohaselt vabaneb kolmanda riigi mitteresidendist tööandja, kellel puudub Euroopa Majanduspiirkonnas püsiv tegevuskoht, Eestis sotsiaalmaksu ja töötuskindlustusmaksete maksmise ning tööandjaks registreerimise kohustusest, kui tema mitteresidendist töötaja viibib Eestis töötamise eesmärgil vähem kui 183 päeva järjestikuse 12 kuu jooksul. Anna hiljemalt 26. augustiks teada, mida arvad plaanitavast muudatusest.
Mis on muudatuse eesmärk?
Muudatuste peamine eesmärk on vähendada bürokraatiat tööandjale, kellel puudub Eestis püsiv tegevuskoht või kes ei tegutse siin mitteresidendist tööandjana, kuid kelle töötaja teeb Eestis tööd.
Mis on muudatuse sisu?
- Eelnõu kohaselt ei pea kolmanda riigi mitteresidendist tööandja maksma Eestis sotsiaalmaksu ja töötuskindlustusmakseid ega registreerima end maksukohustuslaseks, kui sellise tööandja töötaja teeb Eestis tööd ning täidetud on järgmised tingimused:
- mitteresidendist töötaja viibib Eestis töötamise eesmärgil vähem kui 183 päeva järjestikuse 12 kuu jooksul;
- töötajal on Eestis viibimise ajaks sõlmitud tervisekindlustusleping, mis peab katma vähemalt haigestumise ja vigastuse korral tekkivad ravikulud;
- töötaja ei tee Eestis renditööd kasutajaettevõttes;
- tööandja ei ole Euroopa Majanduspiirkonna, Šveitsi või Eestiga sotsiaalkindlustuslepingu sõlminud riigi resident ega oma nimetatud riikides püsivat tegevuskohta.
- Kehtiva regulatsiooni alusel on eelnevalt nimetatud tingimuste täitmisel tööandjal kohustus tasuda töötajale makstavalt tasult Eestis sotsiaalmaksu ja töötuskindlustusmakse ning seeläbi kohustus end Eestis registreerida mitteresidendist tööandjana. Sellisteks töötajateks võivad olla eeskätt inimesed, kes töötavad asukohast sõltumatult, elavad eri paikades, omamata alalist elukohta või elupaika (nn diginomaadid), aga ka teiste valdkondade töötajad, kes viibivad Eestis lühiajaliselt (nt tasu eest kontserdil või koolitusel esinemine, spordivõistlusel või filmivõtetel osalemine). Rahandusministeeriumi hinnangul on tänane kohustus ebaproportsionaalne ja ebamõistlikult koormav.
Millal jõustub muudatus?
Eelnõu kohaselt jõustub muudatus 2022. aasta 1. jaanuaril.
Anna teada, mida arvad sotsiaalmaksuseaduse plaanitavast muudatusest. Tagasisidet ootan hiljemalt 26. augustiks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan rahandusministeeriumile.