Mida arvad standardi rakendamiseks oluliste patentide algatusest?
Mis on plaanitavate muudatuste eesmärk?
Määruse eesmärk on standardi rakendamiseks oluliste patentide litsentsimise parandamisega stimuleerida Euroopa ettevõtjate osalemist standardite väljatöötamise protsessis ja selliste standardtehnoloogiate laialdast rakendamist.
Keda mõjutab?
- Standardi rakendamiseks oluliste patentide omanike
Mis on standardi rakendamiseks oluline patent?
- Patenti, mis kaitseb standardi rakendamiseks olulist tehnoloogiat, nimetatakse standardi rakendamiseks oluliseks patendiks (SEP). SEPid kaitsevad tehnoloogiaid, mida on kasutatud ametlikes standardites. Standardid on näiteks 4G, 5G, Wi-Fi, Bluetooth, HEVC, AVC, DVB. SEP omanikud võtavad kohustuse anda litsentse õiglastel, mõistlikel ja mittediskrimineerivatel (FRAND) tingimustel, tagamaks standardiga ette nähtud tehnoloogia kättesaadavuse võimalikele standardi kasutajatele.
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Plaanitavate muudatuste kohaselt luuakse Euroopa Liidu standardi rakendamiseks oluliste patentide register. Register sisaldab näiteks teavet asjakohaste standardite kohta, registreeritud standardi rakendamiseks oluliste patentide identifitseerimisandmeid, sealhulgas registreerimisriiki ja patendi numbrit, standardi versiooni ja tehnilist kirjeldust. Registrit hakkab pidama Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Amet (EUIPO) (määruse artikkel 4).
- Määruse kohaselt peavad patendipuulid avaldama teavet enda veebilehel ja teavitama sellest EUIPOt. Patendipuul on üksus, mis on loodud kahe või enama standardi rakendamiseks olulise patendi omaniku vahelise lepinguga, et litsentsida üht või mitut oma patenti üksteisele või kolmandale isikule. Avaldada tuleb näiteks standardid, mille suhtes kohaldatakse kollektiivset litsentsimist, standardi rakendamiseks oluliste patentide hindamise protsess ja näitlikustavad ristviited standardile (määruse artikkel 9).
- Ühes või mitmes liikmesriigis kehtivate standardi rakendamiseks oluliste patentide omanikud, kelle suhtes on võetud FRAND-kohustused, võivad teatada EUIPOle ühiselt standardiga hõlmatud standardi rakendamiseks oluliste patentide summaarse litsentsitasu (määruse artikkel 15).
- Ühes või mitmes liikmesriigis kehtivate standardi rakendamiseks oluliste patentide omanikud, kes esindavad vähemalt 20 % kõigist standardiga seotud standardi rakendamiseks olulistest patentidest, võivad taotleda, et EUIPO määraks lepitajate nimekirjast lepitaja, et vahendada arutelusid, mille eesmärk on esitada ühiselt summaarne litsentsitasu (määruse artikkel 17).
- Standardi rakendamiseks olulise patendi omaniku taotlusel registreerib pädevuskeskus kõik ühes või mitmes liikmesriigis kehtivad ja määruse kohaldamisalasse kuuluvad patendid, mis on olulised sellise standardi jaoks (määruse artikkel 20)
- Pädevuskeskus valib igal aastal olulisuse kontrolliks iga standardi rakendamiseks olulise patendi omaniku erinevatest patendiperedest pärit registreeritud standardi rakendamiseks oluliste patentide valimi seoses iga konkreetse registrisse kantud standardiga. Mikro- ja väikeettevõtjate registreeritud standardi rakendamiseks olulised patendid jäetakse iga-aastasest valimi võtmise protsessist välja (määruse artikkel 29).
- EUIPO pakub väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele standardi rakendamiseks olulise patendiga seotud küsimustes tasuta koolitust ja tuge (määruse artikkel 61).
Millal jõustuvad muudatused?
Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas. Hetkel ei ole teada, millal määrus jõustub.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 13. augustiks e-posti aadressile ireen.tarto@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille edastan justiitsministeeriumile.