Mida arvad toetuste andmisest teadlaste ja tippspetsialistide palkamiseks ettevõtetesse?
Mis on plaanitava toetusmeetme eesmärk?
Toetuse andmise eesmärk on töötajate sektoritevahelise liikumise kaudu tõsta teadmusalast koostööd erinevates sektorites ning soodustada koostööd Eesti teadus- ja arendusasutuste ja kõrgkoolide ning Eesti ettevõtete vahel.
Keda eelnõu mõjutab?
Eelnõu mõjutab eelkõige ettevõtteid, kes soovivad palgata teadlasi või tippspetsialiste.
Milline on plaanitava toetusmeetme sisu?
-
Toetuse maksimaalne suurus on 2919,70 eurot ühe palgatud teadlase või tippspetsialisti kohta ning 1444,10 eurot teadmussiirdedoktorandi kohta ühes kuus, kui tegemist on väikeettevõttega (vt eelnõu lisa). Keskmiste ja suurte ettevõtete puhul on toetuse maksimaalne suurus mõnevõrra väiksem.
-
Omaosaluse suurus on teadlaste ja teadmussiirdedoktorantide eraettevõttesse palkamisel vähemalt 30 protsenti (vt eelnõu § 8 lõige 1). Samas keskmise suurusega ettevõtete puhul on see vähemalt 40 protsenti ja suurettevõtete puhul vähemalt 50 protsenti (vt eelnõu § 8 lg 4). Kui see teadlane või teadmussiirdedoktorant tegeleb ettevõttes eksperimentaalarendusega, on minimaalseks omaosaluseks väikeettevõtete puhul 55 protsenti, keskmise suurusega ettevõtete puhul 65 protsenti ja suurettevõtete puhul 75 protsenti (vt eelnõu § 8 lg 5).
-
Toetusmeetme eelarve kinnitab igas voorus Haridus- ja Teadusministeerium (vt eelnõu § 11 lg 2).
-
Tegemist peab olema projektiga, mis toimub ajavahemikus jaanuarist 2022 kuni septembrini 2029. Projekti kestus ei tohi olla lühem kui 3 kuud ja pikem kui 2 aastat. Kui tegemist on projektiga, mille raames võetakse ettevõttesse tööle teadusasutuses töötav teadlane, ei tohi projekti kestus olla pikem kui 6 aastat (vt eelnõu § 7).
-
Projekti sisu peab olema üks järgnevatest (vt eelnõu § 5 lg 1):
-
Teadusasutuses töötava teadlase kaasamine ettevõttesse või avaliku sektori asutusse rakendusuuringute või eksperimentaalarendusprojektide elluviimiseks või prototüüpide loomiseks;
-
Tippspetsialisti kaasamine ülikooli või teadusasutusse õppe-, teadus-, arendus- või innovatsioonitegevuste läbiviimiseks;
-
Teadmussiirdedoktorandi palkamine.
-
-
Toetust saab taotleda jooksvalt ning taotlemise avanemise tähtajast ja tegevuse rahastamismahust teavitab rakendusüksus avalikkust ja sihtrühmasid oma veebilehel vähemalt 10 kalendripäeva enne taotlemise avanemist. Toetuse taotlemiseks tuleb esitada taotlus Riigi Tugiteenuste Keskuse e-toetuse keskkonnas (vt eelnõu § 11).
-
Toetusmeetme kogueelarve on pisut üle 23 miljoni euro, millest enamik tuleb Euroopa Regionaalarengu Fondist.
Millal eelnõu jõustub?
Eelnõu jõustub üldises korras ehk kolm päeva pärast selle avaldamist Riigi Teatajas. Eelnõu täpne jõustumisaeg ei ole hetkel teada.
Anna teada, mida arvad eelnõust. Vastuseid ootan hiljemalt 12. oktoobrini e-postiaadressil kaspar@koda.ee. Ettevõtjatelt saabunud tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille edastan haridusministeeriumile.