Mida arvad töökeskkonna keemiliste ohutegurite piirnormide plaanitavatest muudatustest?
Mis on eelnõu eesmärk?
Muudatuse eesmärk on tagada õigusselgus ohtlike kemikaalide määruse lisa mõistmisel ja järgimisel ning kooskõla varem Eesti õigusesse üle võetud direktiividega.
Keda mõjutab?
Eelnõu võib mõjutada tööandjad, kelle ettevõttes võivad töötajad tööprotsesside käigus kokku puutuda ohtlike keemiliste ainetega, mille andmeid eelnõu täpsustab. Eelkõige võivad muudatused mõjutada järgmisi sektoreid:
- töötlev tööstus,
- veondus-laondus,
- ehitussektor.
Mis on plaanitava muudatuse sisu?
- Eelnõu asendab ohtlike kemikaalide määruse lisa „Töökeskkonna keemiliste ohutegurite piirnormid“ uue lisaga.
- Eelnõu eemaldab ohtlike kemikaalide määruse lisast ained, mis on lisas esitatud dubleerivalt, kuid erinevate nimetuste või märgetega. Ülevaade lisast eemaldatavate ainete nimetustest, nende eemaldamise põhjendustest, lisasse alles jääva aine nimetusest ning aine CAS numbrist on toodud välja muudatuste selgitustes (alates lk 2).
Millist mõju võivad muudatused avaldada tööandjale?
Tööandjal võib tekkida vajadus üle kontrollida järgitavaid piirnorme, et välistada olukord, kus tööandja on ohtlike kemikaalide määruse lisa kehtivuse ajal lähtunud aine reast, millel olid välja toodud mittevastavuses olevad piirnormid ja/või märkused. Näiteks kui tööandja lähtus varem lisas olevast aine nimetusest, millel oli leebem piirnorm, ja alles jäetakse aine, mis sätestab rangemad piirnormid, võib see kaasa tuua vajaduse korraldada uus keemiliste ainete mõõtmine, uuendada riskianalüüsi või teha muid muudatusi töökeskkonna ohutuse tagamisel.
Millal jõustuvad muudatused?
Muudatused jõustuvad eelnõu kohaselt üldises korras ehk kümnendal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist. Täpne jõustumise kuupäev ei ole hetkel teada.
Anna teada, mida arvad töökeskkonna keemiliste ohutegurite piirnormide plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 21. veebruariks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan sotsiaalministeeriumile.