Mida arvad ülepiiriliselt tegutsevate väike- ja keskmise suurusega ettevõtete peakontori ühtsest tulumaksusüsteemist?
Mis on plaanitavate muudatuste eesmärk?
Plaanitavate muudatuste eesmärk on ettepaneku kohaselt väike- ja keskmise suurusega ettevõtetel lihtsustada maksukohustuste täitmist. Täna kehtivas EL õiguses on ettevõtete maksustamise süsteemid keerulised ning piiriüleseid ettevõtteid võidakse topelt- või ülemaksustada.
Keda mõjutab?
Plaanitavad muudatused mõjutavad eelkõige piirüleselt tegutsevaid väike- ja keskmise suurusega ettevõtete peakontoreid ja nende püsivaid tegevuskohti (vt täpsemalt direktiiv ettepanek artikkel 2).
Milliste ettevõtet loetakse peakontoriks?
Peakontor direktiivi tähenduses tähendab väike- ja keskmise suurusega ettevõtteid, mis tegutsevad teises või teistes liikmesriikides ühe või mitme püsiva tegevuskoha kaudu (vt direktiiv ettepanek artikkel 3).
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
-
Direktiivi ettepaneku kohaselt võivad mikro-, väike ja keskmise suurusega ettevõtted kohaldada oma peakontori asukohariigi tulumaksusüsteemi teistes liikmesriikides asuvate püsivate tegevuskohtades suhtes, kui kahe viimase eelarveaastal ei ole tema püsivate tegevuskohtade käive ületanud kahekordselt peakontori käivet ja ta on säilitanud samal perioodil maksuresidentsuse peakontori liikmesriigis. Näiteks, kui Eesti väike ettevõttel on püsiv tegevuskoht ka Saksamaal ja Eesti ettevõte ei ole eeltoodud kriteeriumeid rikkunud, siis Eesti ettevõte võib kohaldada Eesti tulumaksusüteemi Saksamaal asuva püsiva tegevuskoha suhtes (vt lähemalt direktiiv ettepanek artikkel 4).
-
Kui ettevõtte peakontor otsustab kohaldada ühe liikmesriigi maksustamiseeskirju, siis ta kohaldab neid ka kõikides teistes liikmesriikides püsivalt tegutsevate tegevuskohtade suhtes (vt lähemalt direktiiv ettepanek artikkel 4).
-
Kui ettevõte loob teises liikmesriigis uue püsiva tegevuskoha, kohaldab ta sellise püsiva tegevuskoha suhtes peakontori maksustamiseeskirju alates selle asutamisest (vt lähemalt direktiiv ettepanek artikkel 4).
-
Ettevõtte, kes otsustab kohaldada peakontori maksustamiseeskirju oma püsivate tegevuskohtade suhtes ühes või mitmes liikmesriigis, peab kohaldama neid eeskirju viiel eelarveaastal (vt lähemalt direktiiv ettepanek artikkel 7).
-
Peakontori maksustamise eeskirjade kohaldamise võimalus lõpeb enne viieaastast perioodi lõppu, kui väike- ja keskmise suurusega ettevõte viib oma maksuresidentsuse peakontori liikmesriigist välja. See võimalus lõpeb enne viieaastast perioodi lõppu ka siis, kui viimase kahe eelarveaasta jooksul ületas tema püsivate tegevuskohtade ühiskäive summat, mis võrdub peakontori kolmekordse käibega (vt lähemalt direktiiv ettepanek artikkel 8).
-
Kui väike- ja keskmise suurusega ettevõtja viib oma peakontori maksuresidentsuse teise liikmesriiki, võib ta valida, kas ta kohaldab oma uue maksuresidentsiks oleva liikmesriigi peakontori maksustamiseeskirju püsivatele tegevuskohtadele või mitte. (vt lähemalt direktiiv ettepanek artikkel 8).
-
Kui ettevõtte soovib direktiivi ettepanekus nimetatud viieaastast tähtaega pikendada, siis tuleb ettevõttel teavitada oma pikendamise soovist maksuametit vähemalt kuus kuud ette (vt lähemalt direktiivi ettepanek 9).
-
Väike- ja keskmise suurusega ettevõte ei saa uuendada peakontori maksustamise reeglite kohaldamise valikut, kui viie aasta jooksul tekkis üks sellistest olukordadest: 1) kui tema püsivate tegevuskohtade kogukäive ületab kaks korda suuremat käivet kui peakontoris, 2) kui peakontor otsustab asutada mõnes liikmesriigis tütarettevõtte või 3) kui ta ei kvalifitseeru enam väike- ja keskmise suurusega ettevõtteks ning talle ei saa käesolevat direktiivi kohaldada (vt lähemalt direktiiv ettepanek artikkel 10).
Millal jõustuvad muudatused?
Liikmesriikidel on ettepaneku kohaselt kohustus plaanitavaid muudatusi rakendada alates 1. jaanuarist 2026.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 9.novembriks e-posti aadressile martin@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan rahandusministeeriumile.