Mida arvad uue koalitsiooni poolt plaanitavatest tulumaksuseaduse muudatustest?
Mis on muudatuste eesmärk?
Muudatuste eesmärgiks on eelnõu kohaselt kaotada kulukad ja ebaefektiivsed maksusoodustused, tõsta ja ühtlustada tulumaksu määra ning asendada regresseeruv maksuvaba tulu ühtse maksuvaba tuluga lähtuvalt koalitsioonileppest.
Keda mõjutab?
Muudatused mõjutavad kõiki ettevõtjaid.
Millised on tähtsamad muudatused?
-
Üldine tulumaksumäär tõuseb seniselt 20 protsendilt 22 protsendi peale (vt eelnõu § 1 p 1).
-
Kaob tulumaksu soodusmäär 14 protsenti äriühingute regulaarselt jaotatavalt kasumilt ja sellega seoses ka füüsilisele isikule makstud dividendilt kinnipeetav 7 protsendi suurune tulumaksu soodusmäär (vt eelnõu § 1 p 23).
-
Tulumaksuvaba tulu suurus tõuseb seniselt 7848 eurolt 8400 euroni aastas (vt eelnõu § 1 p 7). Ühtlasi kaob ka ära nn maksuküür, mis tähendab, et kui praegu on tulumaksuvaba tulu suurus isikutel sõltuvalt nende sissetuleku suurusest erinev, siis eelnõu kohaselt hakkab üldine tulumaksuvaba tulu suuruses 8400 eurot aastas kehtima kõigile sõltumata nende sissetuleku suurusest (vt eelnõu § 1 p 8).
-
Krediidiasutused peavad praegu maksma oma kasumilt tulumaksu 14 protsenti. See erisus eelnõu kohaselt kaob ning maksumäär tõuseb 22 protsendi peale (vt eelnõu § 1 p 1).
-
Eelnõu kohaselt tuleb kinni pidada 7 protsendi suurust tulumaksu füüsilistele isikutele makstud dividendidelt või muult kasumieraldiselt, juhul kui dividendi või muu kasumieraldise aluseks olev kasum on maksustatud praegu kehtiva tulumaksuseaduse kohaselt (vt eelnõu § 1 p 32).
-
Eelnõu kohaselt saavad krediidiasutused tasuda tulumaksu avansilise makse 2024. aasta neljandas kvartalis teenitud kasumilt 14 protsendise määraga (vt eelnõu § 1 p 32).
Millal muudatused jõustuvad?
Muudatused jõustuvad eelnõu kohaselt 1. jaanuaril 2025.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest tulumaksuseaduses. Palume anda hiljemalt 1. mai õhtuks tagasisidet veebiküsitluse kaudu SIIN või vabas vormis e-posti aadressil kaspar@koda.ee. Saabunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame rahandusministeeriumile.