Mida arvad uue trahvi määramise reeglitest?
Mis on eesmärk?
Haldustrahvi kasutusele võtmise eesmärk on Euroopa Liidu (EL) õigusest tulenevate trahvide nõuetekohane ülevõtmine Eesti haldusõigusesse.
Mis on haldustrahv?
EL on eri valdkondades võtnud vastu arvukalt õigusakte, milles kohustatakse liikmesriike võimaldama teatud nõuete rikkumise eest kohaldada nii trahve kui ka erinevaid haldusmeetmeid. Praegu käsitletakse neid rikkumisi väärteomenetluses. Probleemiks on aga asjaolu, et osad trahvid on meie väärteokaristustest palju suuremad (nt konkurentsiõiguses turgu valitseva seisundi kuritarvitamise keelu rikkumine), ning ka menetlus ise ei ole piisavalt kiire. Nende probleemide lahendamiseks luuaksegi uus rahalise karistuse liik: haldustrahv.
Kuidas see erineb teistest haldussanktsioonidest?
Teistest haldussanktsioonidest eristab haldustrahvi see, et see on karistusliku iseloomuga, seda tehakse ainult teatud kindlate haldusõigusrikkumiste eest ning haldustrahvi määr võib olla väga suur, isegi kõrgem kui süüteo eest ettenähtud karistus. Haldustrahvi määramiseks plaanitakse kehtestada ka eraldi reeglid, mis peaksid muutma trahvi määramise lihtsamaks ja kiiremaks.
Millal ja kuidas saab haldustrahvi määrata?
- Eelnõu järgi määrab haldusorgan ettevõttele haldustrahvi sellise õigusrikkumise eest, mille puhul näeb Euroopa Liidu õigus ette meie väärteotrahvist suurema rahalise karistuse.
- Haldustrahvimenetlus ja trahvi määramine on menetleja kaalutlusõigus.
- Plaani kohaselt võib haldustrahvi hakata kohaldama iseseisvas haldusmenetluses või järelevalve menetluses.
- Lisaks haldustrahvile võib järelevalveasutus kohaldada menetluses (kas enne, pärast või samal ajal haldustrahviga) ka muid haldusmeetmeid, nt teha ettekirjutusi.
- Võrreldes tavalise haldusmenetlusega, kehtestatakse isikutele teatud täiendavad õigused, nt õigus keelduda enda süüstamisest, see tähendab, et piiratakse praegust haldusmenetluse kaasaaitamiskohustust. Samas võib teatud juhtudel kasutada siiski järelevalvemenetluses kogutud tõendeid (sh ütlusi) ka hilisemas haldustrahvimenetluses.
- Haldustrahvi sissenõue aegub, kui seda ei ole sisse nõutud seitsme aasta jooksul alates trahvi jõustumisest.
Millal jõustub?
Ministeerium plaanib eelnõud jõustada 2021. aasta 1. veebruaril.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 9. oktoobriks e-posti aadressile kristina@koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan justiitsministeeriumile.