30.07.2024
Mida arvad uutest notaritasudest?
Justiitsministeerium on koostanud eelnõu, millega tõstetakse notari tasusid ja millega kaotatakse notariaaltoimingu kaugtõestamise tasu. Anna hiljemalt 16. augustiks teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest.
Mis on plaanitavate muudatuste eesmärk?
Eelnõu peamine eesmärk on hoida kvaliteetne notariteenus toimiv ja kättesaadav kõigis Eesti piirkondades, tõstes notari tasusid ja muutes notarite sissetulekuid üle Eesti ühtlasemaks.
Keda mõjutab?
- Notareid
- Notari teenuse kasutajaid
Mis on olulisemad plaanitavad muudatused?
- Eelnõuga kaotatakse tasu tehingu kaugtõestamise eest (eelnõu § 1 p 1). Edaspidi makstakse toimingute tasu ning teenuse eest ühetaolist hinda olenemata sellest, kas tehing toimub kaugtõestamise teel või büroos kohal olles. Hetkel kehtib 20-eurone lisatasu kaugtõestamise teel tehtava tehingu eest.
- Muudatustega lisatakse notari tasude seaduses oleva tehinguväärtuse määramiseks asjakohaste dokumentide loetelusse majandusaasta aruanne (eelnõu § 1 p 2). Muudatus on vajalik äriühingutega seotud toimingute puhul.
- Plaanitavate muudatustega tõstetakse kinnisasja või ehitise ja nende osade ning õiguste tehinguväärtuse alampiir 10 000 eurole (eelnõu § 1 p 3, 4). Kehtiva seaduse alusel on nimetatud tehinguväärtuste määramisel mitu erinevat minimaalväärtust - Tehinguväärtuse määramisel on kinnisasja või ehitise minimaalväärtuseks 6391 eurot, kinnisasja või ehitise mõttelise osa minimaalväärtuseks 1278 eurot ja kinnisasja või ehitise reaalosa ning selle juurde kuuluva kinnisasja või ehitise mõttelise osa minimaalväärtuseks 3800 eurot. Tehinguväärtuse määramisel on õiguse minimaalväärtuseks 3800 eurot.
- Eelnõu kohaselt ei tohi edaspidi kinnisasja võõrandamise ja hüpoteegi, elamu isikliku kasutusõiguse või reaalkoormatisega koormamise tehingu üheaegse tõestamise korral tasu kujuneda väiksemaks kui ainult lepingu esemeks oleva kinnisasja võõrandamise korral (eelnõu § 1 p 5). Kehtiva regulatsiooni kohaselt on sama kinnisasja võõrandamise ja hüpoteegi, elamu isikliku kasutusõiguse või reaalkoormatisega koormamise tehingu üheaegse tõestamise korral võõrandamise tehinguväärtus 2/3 kinnisasja väärtusest.
- Plaanitavate muudatustega määratakse reaalservituudi seadmise tehinguväärtus vastavusse koormatava ala väärtusega (eelnõu § 1 p 6). Hetkel on reaalservituudi seadmise minimaalne tehinguväärtus 639 eurot.
- Edaspidi on reaalservituudi seadmise tehingu tõestamisel notari tasu mitte vähem kui 238 eurot (eelnõu § 1 p 7). Kehtiva seaduse kohaselt on notari tasu sellisel juhul 38,30 eurot.
- Eelnõuga kavandatavate muudatuste kohaselt on edaspidi elamule seatud isikliku kasutusõiguse minimaalne aastaväärtus 4% koormatava eseme väärtusest (eelnõu § 1 p 8). Praegu on minimaalne aastaväärtus 4% elamu väärtusest.
- Muudatuste kohaselt on isikliku kasutusõiguse seadmise tehingu tõestamisel notari tasu mitte vähem kui 120 eurot. Lisaks näeb eelnõu ette, et tehnovõrgu või -rajatise jaoks isikliku kasutusõiguse seadmise tehingu tõestamisel on notari tasu vähemalt 75 eurot (eelnõu § 1 p 9). Praegu on isikliku kasutusõiguse seadmine avalikes huvides vajalike tehnovõrkude ja -rajatiste puhul 38,30 eurot, millele lisandub käibemaks, tasu muutus on 95,81%.
- Muudatustega tõstetakse reaalkoormatise minimaalne aastaväärtus 255 eurolt 400 eurole (eelnõu § 1 p 10). Reaalkoormatise tehinguväärtuse saamiseks, mis on notari tasu arvestamise aluseks, liidetakse reaalkoormatise aastaväärtused, kuid mitte rohkem kui 25 aasta eest. Praegu on minimaalne aastaväärtus 255 eurot. Seega on 25 aasta puhul reaalkoormatise tehinguväärtuseks 6 375 eurot. Eelnõu kohaselt on uus minimaalne aastaväärtus 400 eurot ja 25 aasta puhul on reaalkoormatise tehinguväärtus 10 000 eurot.
- Eelnõu kohaselt võetakse hoonestamata kinnisasja puhul minimaalse tehinguväärtuse määramisel senise maa maksustamishinnast arvutatava 80% asemel aluseks hoonestusõiguse ala väärtus ja hoonestusõiguse alusel püstitatava ehitise hind, hoonestatud kinnisasja puhul aga hoonestusõiguse ala väärtus. Lisaks sätestatakse, et hoonestusõiguse seadmise ja võõrandamise tehingu tõestamisel on notari tasu vähemalt 238 eurot (eelnõu § 1 p 11 ja 12). Hetkel notari tasu miinimumnõuet ei ole.
- Eelnõuga kehtestatakse asutamise ja osa võõrandamise minimaalne notari tasu selliselt, et tasu võetakse tehinguväärtuse järgi, milleks on kavandatav osa- või aktsiakapitali suurus või võõrandatava osa suurus, kusjuures samal ajal kehtestatakse minimaalne notari tasu, milleks on 250 eurot (eelnõu § 1 p 13). Hetkel minimaalset notari tasu seaduses ei ole sätestatud.
- Ühtlasi muudetakse eelnõuga äriühingute ühinemis- ja jagunemistehingute ning äriühingu füüsilise isiku varaga ühinemise lepingu notari tasu arvestamise aluseks olevat objekti. Muudatuse kohaselt on selliste lepingute tõestamisel notari tasu arvestamise aluseks üleantava vara väärtus (eelnõu § 1 p 13).
- Samuti muudetakse notaritasu seaduse sätet, mis sätestab, et äriühingute ühinemis- ja jagunemistehingu ning nende tehingute muutmise või lõpetamise tehingu väärtuste alampiiri ja ülempiirid äriühingute liikide lõikes. Muudatuse kohaselt kaotatakse ära tasu ülempiir kõigi äriühingute liikide puhul ja sätestatakse ühtne notari tasu miinimummäär 420 eurot (eelnõu § 1 p 13). Hetkel minimaalset notari tasu seaduses ei ole sätestatud.
- Plaanitavate muudatustega muudetakse notari tasu seaduses olevat tehinguväärtuste ja täistasude tabelit. Muudatustega vähendatakse tabelis tehinguväärtuse vahemike arvu 43-le (eelnõu § 1 p 17). Kehtivas tabelis on 112 tehinguväärtuse vahemikku, millele lisandub veel kuus vahemikku tehingutele, mille tehinguväärtus on suurem kui 639 120 eurot ja mille arvutamine käib valemi järgi. Lisaks tõstetakse tabeli alguses olevaid (st väiksema tehinguväärtusega toimingute) tasusid rohkem ja tabeli lõpus olevaid tasusid vähem. Näiteks, kui tehinguväärtus jääb vahemikku 550 000 – 700 000 eurot, väheneb notari tasu kuni 6%.
Millal jõustuvad muudatused?
Muudatused jõustuvad 2025. aasta 1. märtsil
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 16. augustiks e-posti aadressile iren@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille edastan Justiitsministeeriumile.