23.05.2024
Millised peaksid olema valitsuse järgmise kolme aasta kõige olulisemad prioriteedid, et saavutada majanduspoliitika eesmärke?
Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium saatis kooskõlastusringile majanduspoliitika plaani eelnõu, mis sisaldab üheksat majanduspoliitika juhtimise põhimõtet, mida peaksid erinevad ministeeriumid oma tööplaane ja poliitikat kujundades järgima. Anna hiljemalt 31. maiks teada, mida arvad majanduspoliitika plaanist ning milliseid konkreetseid tegevusi peaks sisaldama majanduspoliitika plaani 2025. aasta tegevuskava.
Mis on majanduspoliitika plaani visioon?
Eesti riigi rikkus on meie ettevõtlikkus. Kahekordistame Eesti majanduse aastaks 2035 (vt majanduspoliitika plaani lk 4).
Millised on majanduspoliitika plaani kohaselt kõige olulised majanduspoliitika põhimõtted?
- Õigusruum on selge ja ettenähtav. Selle põhimõtte alla kuulub väiksem halduskoormus, ettevõtjatega arvestav õigusloome, parem kaasamiskeskkond ning stabiilne ja konkurentsivõimeline maksukeskkond (vt lähemalt dokumendi lk 7-8).
- Ebavajalikule bürokraatiale ei ole ruumi. Selle põhimõtte fookuses on lihtne ja kaasaegne aruandlus, kiire ja lihtne lubade ja kooskõlastuste protsess ning kvaliteetsed ja personaliseeritud teenused (vt lk 10-11).
- Tööjõu- ja hariduspoliitika toetab ettevõtlust. See põhimõte katab kvalifitseeritud välistööjõudu, paindlikku tööjõuturgu ning hariduspoliitika peab vastama ühiskonna ja tööturu arengutele (vt lk 13-15).
- Eesti on ekspordi kasvulava. Selle põhimõtte alla läheb näiteks digiteeritud ja automatiseeritud tööstus, ekspordipotentsiaali suurendamine, äridiplomaatia tugevdamine, ekspordistrateegia loomine, Eesti kui turismi ja konverentsisihtkoha atraktiivsuse kasvatamine ja diginomaadlus (vt lk 17-18).
- Eesti on välisinvesteeringute tõmbekeskus. Selle põhimõtte märksõnadeks on näiteks atraktiivne investeeringukeskkond ja tugi strateegilistele investeeringutele, tehnoloogiamahukate investeeringute toetamine ja Eestisse meelitamine, tõmbekeskuste arendamine, kohalike omavalitsuste ambitsiooni suurendamine ettevõtluse arendamiseks ja Eesti mainekujundus (vt lk 20-21).
- Teadmised ja tehnoloogia loovad majandusele lisandväärtuse. See põhimõte katab näiteks digitaliseerimise toetust; küberturvalisust, avaliku ja erasektori koostööd digiriigi arendamisel, juhtettevõtte põhist innovatsiooniklastrit, ettevõtlusorganisatsioonide võimestamist, arendus- ja innovatsioonitoetuseid, innovatsioonihankeid, osalemist rahvusvahelistes teaduse, arenduse ja innovatsiooni võrgustikes, innolaenu, teadusleppe 1% lubadust, TA finantsstiimuleid, teadusasutuste, ülikoolide ja rakenduskõrgkoolide suuremat koostööd erasektoriga, Eesti kui testkeskkonna edendamist, rakendusuuringuid, tehisintellekti laialdast kasutuselevõttu, korras andmeid ning andmete turvalist kasutamist (vt lk 23-25).
- Riigi riskijulgus ja investeeringud toetavad ettevõtete ambitsiooni. Selle põhimõtte alla kuuluvad näiteks korrastatud toetused ja paindlikud tingimused, kapitali kättesaadavuse suurendamine ettevõtetele, suurem riskikapitalimaht tehnoloogiaintensiivsetele fondidele, personaliseeritud toetused (vt lk 27-28).
- Ressursid ja taristu on kättesaadavad. Selle põhimõtte alla läheb toimiv elektrisüsteem, rohkem soodsat taastuvenergiat, loodusvarade väärindamine, olulise taristu ja transpordiühenduste arendamine, kiire ja stabiilne internet ning järgmise põlvkonna arvutustaristu (vt lk 30-32).
- Lihtne on olla vastutustundlik ettevõtja. Selle alla kuulub üleminek kestlikule ja vastutustundlikule majandusele, roheinvesteeringuid toetava finantsraamistiku loomine, mitmekesisuse väärtustamine ja edendamine, avaliku sektori eeskuju toodete ja teenuste hankimisel lähtuvalt keskkonna ja sotsiaalse vastutustundlikkuse põhimõttest (lk 34-35).
Mis saab majanduspoliitika plaanist edasi?
- Ministeerium täiendab majanduspoliitika plaani ettevõtetelt laekunud ettepanekute alusel.
- Ministeerium koostab põhimõtete rakendamiseks iga-aastase tööplaani, kus on kirjas konkreetsemad tegevused.
Anna teada, mida arvad majanduspoliitika plaanist ning millised konkreetsed tegevused tuleb lisada 2025. aasta majanduspoliitika plaani tegevuskavasse. Eelkõige ootan vastust kahele küsimusele:
- Millised väljakutsed ja tegevused peaksid sisalduma 2025. aasta tegevuskavas, mis vajaksid lahendust järgmise kolme aasta jooksul majanduspoliitika eesmärke ning valdkondade väljakutseid silmas pidades?
- Millised peaksid olema valitsuse järgmise kolme aasta lõikes kõige olulisemad prioriteedid, et saavutada majanduspoliitika eesmärke?
Vastust ootan hiljemalt 31. maiks e-posti aadressile marko@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.