05.09.2022
Milliseid muudatusi tuleks teha Euroopa Liidu tolliseadustikus?
Euroopa Komisjon plaanib lähiajal uuendada Euroopa Liidu tollivaldkonna õigusakte, et takistada ebaseaduslikku kaubandust, kaitsta ühtset turgu ebaseaduslike toodete eest ning hõlbustada seejuures seaduslikku kaubandust, olenemata sellest, kus kaubad ületavad ELi piire. Anna meile hiljemalt 19. septembriks teada, milliseid tollivaldkonna probleeme peaks EL reformi käigus lahendama ning milliseid muudatusi tuleks teha õigusaktides.
Keda mõjutab?
Plaanitavad muudatused mõjutavad eelkõige tollivaldkonna ettevõtjaid (nt impordi/ekspordiga tegelevaid ettevõtjaid, tollimaaklerid, kaubatarneahela spetsialiste).
Millised on komisjoni hinnangul peamised tollivaldkonna probleemid?
- Tollivaldkond on ettevõtete jaoks keeruline ja üleliigse halduskoormusega.
- Tollivaldkonnas ei ole suudetud edukalt lahendada e-kaubanduse levikust tingitud spetsiifilisi probleeme.
- Liikmesriikide tolliasutused ei toimi veel ühe üksusena, sest nad rakendavad ELi tolliõigusakte eraldiseisvalt oma riiklikus keskkonnas.
- Tollitöö raskuskese on traditsiooniliselt maksukogumiselt nihkunud selliste uute ülesannete täitmisele nagu inimestele järjest suuremat kaitset pakkuvate keerukate valdkondlike õigusaktidega kehtestatud keeldude ja piirangute täitmise tagamine.
- Koostöö tolli- ja muude valdkondlike asutuste vahel on ebaühtlane.
- Tollivaldkonna andmed on killustatud eri süsteemide vahel.
Milliseid muudatusi plaanib Euroopa Komisjon sisse viia?
- Euroopa Komisjon soovib tugevdada ühist riskijuhtimist, näiteks edendades partnerlussuhteid usaldusväärsete kauplejate ja muude pädevate asutustega ning täiendades enne kauba laadimist edastatavat eelteavet.
- Komisjon kaalub tolliformaalsuste lihtsustamist usaldusväärsete ELis asuvate kauplejate puhul, näiteks lähtudes suuremal määral äriteabest, selle asemel et kohaldada koormavaid haldusnõudeid.
- Lisaks plaanib komisjon tolli- ja muude ametiasutuste (eeskätt turujärelevalve- ja õiguskaitseasutused, maksuhaldurid) koostöö tugevdamist.
- Arutlusel on ka tolliõigusaktide kohandamine e-kaubanduse tehinguid arvesse võttes, näiteks rangem järelevalve ettevõtja ja tarbija vaheliste tehingute üle ning kõigi osalevate poolte vastutus maksualaste ja muude normide täitmise eest.
- Euroopa Komisjon soovib tagada ka ELi täiemahulist tolliteabekeskkonda, pannes rõhku andmehaldusega seotud võimekusele, et tagada parem riskijuhtimine, sealhulgas andmete lihtsustatud esitamine tänu tolliprotseduuride vähendamisele ja tolliga mitteseotud formaalsuste lihtsustamisele ja ühtlustamisele.
Anna meile teada, milliseid muudatusi tuleks Sinu hinnangul teha ELi tollivaldkonnas. Palun vasta inglisekeelsele tolliseadustiku uuendamise küsitlusele SIIN või jaga oma mõtteid meiega vabas vormis. Vastust ootan hiljemalt 19. septembriks e-posti aadressile marko[at]koda.ee.
Ettevõtete vastuste põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan rahandusministeeriumile, kes koostab selle teema osas Eesti riigi seisukoha.