13.09.2022
Millist haigushüvitise maksmise süsteemi eelistad?
Sotsiaalministeerium on tulnud välja eelnõuga, mille kohaselt jätkub 2023. aastal ja ka edaspidi praegune ajutine haigushüvitise maksmise süsteem, mille kohaselt on töötaja omavastutus haiguspäevade hüvitamisel kuni üks päev, tööandja vastutus teine kuni viies päev ning haigekassa vastutus alates kuuendast haigestumise päevast. Anna hiljemalt 19. septembri hommikuks teada, mida arvad plaanitavast muudatusest.
Mis on muudatuse eesmärk?
Plaanitav muudatus võimaldab inimestel juba esimeste haigussümptomite tekkimisel koju jääda. Seetõttu väheneb ka teiste inimeste nakkushaigustesse haigestumise risk.
Keda mõjutab?
Plaanitav muudatus võib mõjutada kõiki Eestis tegutsevaid tööandjaid.
Mis muutub?
- Eelnõu kohaselt jätkub alates 1. jaanuarist 2023 süsteem, mille järgi on töötajate omavastutus haiguspäevade hüvitamisel kuni üks päev, tööandjate vastutus haigushüvitise tasumisel teine kuni viies päev ning haigekassa vastutus haigushüvitise tasumisel alates kuuendast haigestumise päevast (vt eelnõu § 1).
- Eelnevalt kirjeldatud süsteem kehtib alates 2021. aasta jaanuarist ning see oli kavandatud kehtima kuni 2022. aasta lõpuni. See tähendab, et eelnõuga plaanitavat muudatust tegemata taastuks 2023. aasta alguses COVID-19 pandeemia eelne regulatsioon, mille kohaselt oleks töötaja omavastutus haiguspäevade hüvitamisel kolm esimest päeva, tööandja maksaks töötajale haigushüvitist neljandast kuni kaheksanda päevani ja haigekassa alustaks töövõimetushüvitiste väljamaksmist alates üheksandast päevast.
- Endiselt jääb kehtima põhimõte, et tööandja peab maksma töötajale haigushüvitist 70 protsendi keskmise töötasu ulatuses.
Millal jõustub plaanitav muudatus?
Muudatus jõustub eelnõu kohaselt 2023. aasta 1. jaanuaril.
Anna teada, millist haigushüvitise maksmise süsteemi eelistad:
- töötaja omavastutus haiguspäevade hüvitamisel on kuni üks päev, tööandja vastutus teine kuni viies päev ning haigekassa vastutus alates kuuendast haigestumise päevast;
- töötaja omavastutus haiguspäevade hüvitamisel on kolm esimest päeva, tööandja vastutus neljandast kuni kaheksanda päevani ja haigekassa vastutus alates üheksandast päevast.
Anna oma eelistusest teada hiljemalt 19. septembri hommikuks, vastates lühikesele veebiküsitlusele SIIN või saada oma eelistus e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille saadan sotsiaalministeeriumile.