Muudetakse keskkonnaprogrammist toetuse andmise tingimusi
Mis on eesmärk?
Peamine eesmärk on muuta kehtiva määruse sisu loetavamaks ja selgemaks, kuid on tehtud ka muid muudatusi ja lisatud uusi sätteid.
Keda puudutab?
Kõiki ettevõtteid, kes soovivad saada toetust projektidele seoses atmosfääriõhu kaitse, kalanduse, keskkonnateadlikkuse, looduskaitse, merekeskkonna, metsanduse, ringmajanduse või veemajanduse valdkondadega, nt tööstus-, ehitus-, teenindus- ja vee-ettevõtteid.
Toetust antakse projektidele, mis on suunatud keskkonnahäiringute vähendamisele, säästva arengu edendamisele, loodusliku mitmekesisuse kaitsele, keskkonna heale seisundile, keskkonnale kahju tekitamise vältimisele ja tekitatud kahju heastamisele.
Mis on olulisemad muudatused?
- Ringmajanduse programmis hakatakse toetama ka:
- keskkonnakorralduslike koolituste korraldamist ja juhendmaterjalide väljatöötamist;
- ohtlikke aineid sisaldavate jäätmete käitlemiseks soetatavate tehnoloogiate arendamist ning
- teadus- ja arendustegevusi, mis on suunatud innovaatiliste ja ohutute materjalide väljatöötamiseks ning toodetes sisalduvate ohtlike kemikaalide asendamiseks ning ohtlike kemikaalide vabade lahenduse leidmiseks.
- Ringmajanduse programmis hakatakse edaspidi toetama ka tööstuses ressursside säästmisele või tõhusamale kasutamisele suunatud terviklike tehniliste meetmete väljatöötamist, katsetamist või juurutamist. Selle tegevuse korral peab olema tehtud nõuetekohane ressursiaudit.
- Tööstuses, ehituses või teeninduses ressursside säästmisele või tõhusamale kasutamisele suunatud terviklike tehniliste meetmete väljatöötamise, katsetamise või juurutamise toetamiseks seatakse piirang: toetatakse vaid 200 001 kuni 500 000 euro ulatuses taotluse kohta. Kuni 200 000 euroseid projekte saab rahastada struktuurivahenditest.
-
- Muudetakse toetuse suurust ringmajanduse programmi ressursiauditile. Ülevaatliku auditi toetuse maksimaalne suurus ühe projekti kohta hakkab olema 3600 eurot, praeguse 2500 euro asemel. Maksimaalne toetus väikeettevõtte detailse auditi tegemiseks hakkab olema üldjuhul 5350 eurot, keskmise suurusega ja suurettevõtte detailse auditi tegemiseks 6700 eurot. Juhul, kui ülevaatlikku auditit on juba enne rahastatud, siis detailse auditi tegemiseks makstakse toetust väikeettevõttele 1750 eurot ja keskmise ja suurettevõttele 3100 eurot.
Praegu on toetuse maksimaalne suurus ülevaatlikule auditile ja detailsele auditile kokku 7500 eurot ühe projekti kohta. - Kalanduse arendusprojektide alamprogrammis toetatakse lisaks senistele tegevustele ka innovaatilisi kalanduse arendusprojekte.
- Veemajanduse alamprogrammide lõikes suurendatakse omafinantseeringu osakaalu. Nt siseveekogude ja rannikuvee tervendamise ja korrashoiu projekte toetatakse maksimaalselt 70% abikõlblikest kuludest ning reoveekäitluse ja joogiveevarustuse projekte maksimaalselt 50% abikõlblikest kuludest. 100% toetuse osakaalu rakendatakse veemajandusprogrammis edaspidi ainult riigimaal/omandis olevatel objektidel.
Millal jõustub?
Määrus plaanitakse jõustada üldises korras, st kolmandal päeval pärast avaldamist.
Anna teada, mida arvad keskkonnaprogrammist toetuse andmisega seotud muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 16. jaanuariks e-posti aadressile kristina@koda.ee. Seejärel saadan ettevõtjate tagasiside Keskkonnaministeeriumile.