Muudetakse meresõiduohutuse regulatsiooni
Mis on muudatuste eesmärk?
Eelnõu eesmärk on meresõiduohutuse seaduse kooskõlla viimine Euroopa Liidu õigusaktide ja rahvusvaheliste konventsioonidega ning ettevõtjate ja isikute halduskoormuse vähendamine.
Keda puudutab?
Merendusvaldkonnas tegutsevaid ja tegutseda soovivaid ettevõtteid (laevaomanikke, sadama pidajaid, meremeeste tervisekontrolli teostavaid asutusi jt).
Olulisemad muudatused
Positiivsed muudatused:
- Mitmetel tegevusaladel kaotatakse tegevusloa taotlemise kohustus või asendatakse see majandustegevusteate esitamisega. Edaspidi ei pea enam luba taotlemata järgmistel tegevusaladel tegutsemiseks:
- laevaehituse ja -remondi ning laevade ümberehitus;
- laevaseadmete, -mehhanismide ja -süsteemide valmistamise, kontrollimise, remontimise ning katsetamine;
- navigatsioonivahendite valmistamine, remontimine, kontrollimine ja katsetamine;
- laevade tehnilise dokumentatsiooni väljatöötamine ja laevade katsetamine;
- hüdrograafiline mõõdistamine;
- mereõppeasutuse kvaliteedisüsteemi auditeerimine;
- väikelaevade remontimine, katsetamine ja tehniline ülevaatus;
- laevade turvavarustuse paigaldamine ja hooldus.
- Kohalikus rannasõidus sõitvatelt laevadelt ei nõuta edaspidi turvaülevaatuste läbimist, reederi ja laeva turvaülema ametikohti, laeva turvaplaani ja turvajuhendi koostamist ning nende Veeteede Ametiga kooskõlastamist ja turvaõppuste ning turvaharjutuste korraldamist.
- Kõik riigile teenust osutavad laevad vabastatakse kohustuslikust lootsimisest.
- Senine nõue teostada sadamarajatise ülevaatust kord 12 kuu jooksul asendatakse nõudega teostada ülevaatust kord 5 aasta jooksul.
Muudatused, millega kaasnevad lisakohustused:
- 12-meetrise ja suurema kogupikkusega ning alla 500-se kogumahutavusega ehitatavale ja ümberehitatavale laevale pannakse klassitunnistuse olemasolu nõue.
- Reisilaevadele olenemata pikkusest pannakse kohustus laevaliiklusteeninduse piirkonda sisenemisel teatada sellest laevaliikluse korraldamise süsteemi operaatorile. Praegu ei kehti selline nõue alla 24-meetrise kogupikkusega reisilaevadele.
- Lisaks laevateel toimuvale veeliiklust takistavale tegevusele on vaja Veeteede Ametiga kooskõlastada laevaliiklusteeninduse ja Soome lahe laevaettekannete süsteemi piirkonnas toimuv veeliiklust takistav tegevus. Nt võistlused, sukeldumised, õppused, seadmete ning objektide paigaldamine jm.
- Täiendavalt lisatakse seadusesse kvaliteedisüsteemi loomise kohustus asutusele, kus teostatakse meremeeste tervisekontrolli ning väljastatakse tervisetõendeid.
Millal muudatused jõustuvad?
Eelnõu jõustumine on planeeritud 1. juulil 2020. aastal.
Anna teada, mida arvad meresõidu valdkonnas plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 2. detsembriks e-posti aadressile kristina@koda.ee. Seejärel saadan ettevõtete ühisseisukohad majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.