17.10.2022
Räägi kaasa defektsete toodete vastutuse õigusnormide ajakohastamisel
Euroopa Komisjon on välja tulnud direktiivi ettepanekuga muuta tootjavastutuse reegleid defektsete toodete osas ajakohasemaks nii, et need oleksid kooskõlas digiajastu ja ringmajandusega. Plaanitavate muudatuste eesmärk on tagada kahju kannatanule hüvitise saamine ka juhtudel, kui defektseks tooteks on digitaalne toode või kui defektse toote tootja asub väljaspool Euroopa Liitu. Lisaks kergendab plaanitav direktiiv teatud määral kahju kannatajate tõendamiskoormist.
Anna hiljemalt 21. oktoobriks teada, mida arvad direktiivi ettepanekust?
Mis on muudatuste eesmärk?
Muudatuste eesmärgiks on kindlustada kahju kannatanutele õiglase hüvitise saamine ning anda ettevõtjatele õiguskindlus, mis tagab investeeringud uutesse ja uudsetesse toodetesse ning teadmise ühtsete vastutusriskide osas.
Keda mõjutab?
- Ettevõtteid, kes on tootnud defektiga tooteid
- Defektsete toodete poolt põhjustatud kahju kannatanud isikuid
Mis on olulisemad muudatused?
- Euroopa Komisjoni ettepanek näeb ette ühtsete eeskirjade loomise seoses ettevõtja vastutusega, kui kahju on põhjustanud defektsed tooted.
- Plaanitava direktiivi toote mõistesse kaasatakse ka tarkvara ja digitaalsed tootmisfailid, mis tagab selle, et kahju kannatajad saavad kaitse sõltumata sellest, kas defektne toode oli materiaalne või digitaalne
- Kavandatav direktiiv tagab, et kui defektse toote tootja asub väljastpoolt Euroopa Liitu, siis on kahju eest võimalik vastutusele võtta toote importija ja tootja volitatud esindaja (vt direktiivi artikkel 7 lg 2).
- Direktiivi ettepaneku kohaselt on tootjaks ka iga füüsiline või juriidiline isik, kes muudab toodet, mis on juba turule lastud või kasutusele võetud, kui muudatus on oluline ja tehtud väljaspool algse tootja kontrolli (vt artikkel 7 lg 4).
- Plaanitav direktiiv teatud määral kergendab kahju kannatajate tõendamiskoormist, et saavutada tasakaal ettevõtjate ja tarbijate huvide vahel. Näiteks põhjuslikku seost toote puuduse ja kahju vahel eeldatakse juhul, kui on tuvastatud, et toode on puudusega ja tekitatud kahju on tüüpiliselt kõnealuse puudusega kooskõlas (vt artikkel 9 lg 3).
- Teatud juhtudel vabastatakse ettevõtte vastutusest, kui ta tõendab, et vastutusest vabastamise eeldused on täidetud (vt artikkel 10 lg 1). Loodav säte arvestab toodete suutlikust digitaalajastul muutuda ja seda, et neid on võimalik muuta peale turule laskmist.
Millal jõustuvad muudatused?
Liikmesriigid peavad direktiivi üle võtma 12 kuu jooksul peale selle jõustumist. Hetkeil ei ole teada, millal direktiiv jõustub.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Tagasisidet ootan hiljemalt 21. oktoobriks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille saadame Justiitsministeeriumile, kes koostab teema osas Eesti seisukoha.