Räägi kaasa ränidioksiiditolmule piirnormi seadmise osas
Mis on muudatuste eesmärk?
Muudatused on tingitud Euroopa komisjoni märgukirjast Eestile, milles komisjon on andnud teada, et Eesti ei ole nõuetekohaselt üle võtnud Euroopa Liidu direktiivi 2004/37. Direktiivi kohaselt tuleb siseriiklikus õiguses kehtestada piirnorm sissehingatavale kristallilisele ränidioksiiditolmule. Seetõttu tuleb muuta Vabariigi Valitsuse määrust „Ohtlike kemikaalide ja neid sisaldavate materjalide kasutamise töötervishoiu ja tööohutuse nõuded ning töökeskkonna keemiliste ohutegurite piirnormid“ (siin mainitud edaspidi ohtlike kemikaalide määrusena).
Keda mõjutab?
Muudatused mõjutavad peamiselt ettevõtjaid järgmistes valdkondades:
-
Ehitus
-
Kaevandus
-
Klaasitööstus
-
Keraamikatööstus
Millised on peamised plaanitavad muudatused?
-
Eelnõu kohaselt hakkab kehtima piirnorm sissehingatavale kristallilisele ränidioksiiditolmule (vt eelnõu lisa lk 21). Selleks piirnormiks hakkab olema keskmiselt 0,1 milligrammi ühe kuupmeetri sissehingatava õhu kohta kaheksa tunni jooksul. Varasemalt sellist piirnormi Eesti õiguses kehtinud ei ole.
-
Ohtlike kemikaalide määruse lisast kaovad eelnõu kohaselt piirnormid kvartsi, kristobaliidi ja tridümiidi peentolmu osas, sest uus piirnorm kristallilisele ränidioksiiditolmule hakkab neid asendama (vt eelnõu seletuskiri lk 5). Kvartsi piirnormiks on hetkel 0,1 milligrammi ja kristobaliidi ning tridümiidi piirnormiks on hetkel 0,05 milligrammi ühe kuupmeetri sissehingatava õhu kohta.
-
Ohtlike kemikaalide määruse lisast kaovad vastavalt eelnõule mitmed kemikaalide nimetused, sest samu kemikaale on määruses nimetatud ka teiste nimedega (vt eelnõu seletuskirja lk 2-4). Näiteks kaovad määruse lisast stüreen ja fenüületeen, sest määruse lisas on toodud ka vinüülbenseen, mis on eelnevate kemikaalidega sama kemikaal.
Millal muudatused jõustuvad?
Muudatused jõustuvad üldises korras ehk kolm päeva pärast nende avaldamist Riigi Teatajas. Muudatuste täpne jõustumisaeg ei ole hetkel teada.
Anna teada, mida arvad plaanitavatest muudatustest. Ootan ettevõtjate tagasisidet hiljemalt 18. novembriks e-posti aadressil kaspar@koda.ee. Saabunud tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille edastan sotsiaalministeeriumile.