24.10.2017
Riik plaanib muuta kutseõppe rahastamispõhimõtteid
Haridus- ja teadusministeerium on töötanud välja uue kutseõppe rahastamise mudeli, mis vastab senisest paremini koolivõrgu ja kutseõppe korraldamise vajadustele. Ühe uuendusena hakkab kutsekoolide ja rakenduskõrgkoolide rahastamine edaspidi sõltuma ka tulemuslikkuse komponendist.
Milline on kutseõppe uus rahastamismudel?
Rahastamismudel koosneb kolmest komponendist: kutseõppe läbiviimine, kutseõppe kättesaadavus ja kutseõppe tulemuslikkus.
- Kutseõppe läbiviimise komponent - rahastatakse kooli toimimise nö baasteenuseid: õppekasvatustöö korraldamist, tugiteenuste osutamist ning kooli haldamist
- Kutseõppe kättesaadavuse komponent - rahastatakse hariduse abiteenuseid (koolitoit, -transport ja majutus), õppetoetusi ja õpet kaudselt toetavaid teenuseid (õpilaste riigikeele oskuse parandamine, kuulmislangusega õpilaste viipekeeletõlgi teenus)
- Kutseõppe tulemuslikkuse komponent - rahastatakse riigile oluliste strateegiliste eesmärkidega seotud tulemusnäitajate täitmist kutseõppe tasemeõpet korraldavates koolides. Tulemusrahastamise osakaaluks kutseõppe tegevuskuludest on kavandatud kuni 20%.
Millal jõustuvad kutseõppe rahastamise uuendatud põhimõtted?
Kutseõppe läbiviimise ja kättesaadavuse komponente rakendatakse alates 1. jaanuarist 2018. Kutseõppe tulemuslikkuse komponenti rakendatakse alates 1. jaanuarist 2019.
Ettevõtjate arvamused on oodatud hiljemalt 3. novembriks e-posti aadressile marko[at]koda.ee. Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame haridus- ja teadusministeeriumile.