Teadus- ja arendustegevuse, innovatsiooni ning ettevõtluse arengukava
Mis on arengukava eesmärk?
Arengukava peamiseks eesmärgiks on tootlikkuse ja lisandväärtuse kasvu edendamine, soodustades selleks ka erasektori teadus-ja arendustegevuse investeeringuid.
Mis on olulisemad tegevussuunad?
TAIE arengukava viiakse ellu kolme programmi kaudu:
1) teadmussiirde programm;
2) teadussüsteemi programm;
3) ettevõtluskeskkonna programm.
Teadmussiirde suunas kavandatavate tegevuste tulemusena otsitakse teadussüsteemi ja ettevõtlussektori koostoimes lahendusi Eesti ühiskonna arenguvajadustele. Selles osas on kindlasti kavas teha on varasemast selgemaid valdkondlikke valikud (TAIE fookusvaldkondade määratlemine, sh nutika spetsialiseerumise kasvuvaldkonnad).
Teadussüsteemi suunal ei ole plaanis suuri muutusi ellu viia, ent teaduse kõrge taseme kõrval pööratakse senisest rohkem tähelepanu nii teaduse mitmekesisuse tagamisele kui teaduse mõju kasvatamisele. Näiteks investeeringute tegemise asemel teadustaristusse on tähelepanu teenuste arendamisel ja taristu avamisel väliseks kasutuseks, teadusasutuste teadushalduse võimekuse kasvul jms. Teaduse populariseerimise kõrval pööratakse rohkem tähelepanu teadustulemuste kommunikatsioonile ja kättesaadavusele, et värskemad teadustulemused oleksid laiemale avalikkusele teada.
Samuti on vaja suurendada kogu ühiskonnas nõudlust doktorikraadi eeldatavate töökohtade järele ja tagada selleks sobivad töötajad, ennekõike väljaspool akadeemilist sektorit. Selleks on teadussüsteemi poolelt plaanis minna edasi doktoriõppe rahastamise reformiga ja toetada ülikoole doktoriõppe sisu arendamisel.
Ettevõtluse arendamisel peab Eesti ettevõtjatele looma parema ja nüüdisaegsema ettevõtluskeskkonna. Soositakse uute ärimudelite ja reaalajamajanduse arendamist ning rakendamist. Toetatakse vastutustundliku ettevõtluse põhimõtete rakendamist ja juhtimiskvaliteedi kasvu. Parandatakse ettevõtete finantseerimisvõimaluste kättesaadavust (sh piirkonniti).
Ettevõtete toetamisel nihkub fookus ekspordimahukuselt teadmusmahukusele ja innovatsioonile ning lisandväärtuse kasvatamisele. Jätkatakse äridiplomaatia strateegia ja tööstuse rohelise raamatu eesmärkide elluviimist. Suurendatakse Eesti võimekust kaasata tehnoloogia- ja arendusmahukaid välisinvesteeringuid.
Arengukava maksumuse prognoosi osas on esitatud kaks stsenaariumi: jätkustsenaarium teadusrahastuse hoidmisega taseme 0,75% SKP-st ja arengustsenaarium teadusrahastuse tõusuga 2024. aastal tasemele 1% SKP-st. Prognoosis ei ole arvestatud kriisi tulemusel tekkiva majanduslanguse mõjuga, samuti pole arvestatud ühekordselt eraldatavaid kriisimeetmete lisavahendeid.
Ettevõtjate arvamused arengukava kohta on oodatud hiljemalt 8.maiks e-posti aadressile merike.koppel[at]koda.ee. Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostan kaubanduskoja seisukoha, mille edastan Majandus-ja Kommunikatsiooniministeeriumile.