- Veebileht
- Pood
- Sündmused
- Edukas eksport EL siseturul – vastastikuse tunnustamise põhimõte ja CE märgis
Edukas eksport EL siseturul – vastastikuse tunnustamise põhimõte ja CE märgis
Euroopa Liidu siseturul piiranguteta kauplemine on ühelt poolt üks olulisim vabadus, aga teisalt peab toode samal ajal vastama erinevatele lähteriigi ja sihtriigi nõuetele. Tulge kuulama, et olla teadlik kahest olulisest teemast – vastastikuse tunnustamise määrus ja CE märgistus.
TOIMUMISE AEG
30. märts 2021 kell 10.00-14.00 Zoomis
SEMINARI TEEMAD
1. Vastastikuse tunnustamise põhimõte
Vastastikuse tunnustamise põhimõttest on oluline teada neil ettevõtjatel, kes turustavad EL-is selliseid tooteid, millele liikmesriigid võivad kehtestada riigisiseseid nõudeid. Need on tooted, mis pole EL-i nõuetega üldse reguleeritud või on seda vaid osaliselt. Näiteks nõuded kergliikuritele, väetistele, toidulisanditele, väärismetalltoodetele. Veebiseminaril anname vastuse järgmistele küsimustele: a) kuidas turustada toodet, millele lähteliikmesriigis ja sihtliikmesriigis kehtivad erinevad nõuded; b) kust saada infot liikmesriikide poolt toodetele kehtestatud riigisiseste nõuete kohta; c) millised on ettevõtja võimalused vaidlustamaks haldusotsuseid, mis käsitlevad toote turulepääsu vastastikuse tunnustamise määruse alusel.
Käsitletavad teemad:
- Vastastikuse tunnustamise põhimõte
- Vastastikuse tunnustamise määrus 2019/515 https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/?uri=CELEX:32019R0515.
- Vabatahtlik vastastikuse tunnustamise deklaratsioon
- Pädeva asutuse ja ettevõtja vaheline info liikumine
- Toodete kontaktpunkt
- SOLVIT ja vastastikuse tunnustamise määrus
2. Praktiliselt Euroopa turu võtmest - CE-märgisest
CE-märgist on ka nimetatud Euroopa turu võtmeks, kuna näitab, et toode vastab kõikidele Euroopa Liidu õigusaktide vastavatele nõuetele. CE-märgis paigaldatakse tootele enne selle turule laskmist ja selleks peab toode vastama õigusaktide nõuetele ning olema läbinud ette nähtud vastavushindamise protseduurid. Märgist peavad kandma ainult need tooted, mis on loetletud konkreetsetes CE-märgist käsitlevates EL õigusaktides. Olulisemad CE märgise kohustusega tootegrupid (pole lõplik nimekiri): gaaskütuseid põletavad seadmed, ehitustooted, tsiviilkäibe lõhkeained, tõstukid, köisteed, masinad, mõõtevahendid, meditsiiniseadmed, isikukaitsevahendid, pürotehnika ja soetud kaitsevahendid, raadioseadmed, väikelaev, mänguasjade ohutus.
Koolitusel anname vastused küsimustele:
- Kust alustada? Millistele toodetele üldse peab märgise lisama ja kust seda kontrollida? Mis direktiivide nõuetele peab toode vastama? Mida teha kui toode koosneb mitmest märgistamisele kuuluvast osast?
- Kuidas märgistuse lisamine toimub ja mis tingimustel?
- Milliste toodete puhul tuleb kaasata teavitatud asutusi? Kuidas märgistuseni ikkagi reaalselt jõutakse?
- Näited praktikast
ESINEJAD
Janne Änilane, Eesti SOLVIT keskus, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
Karl Stern, Ettevõtlus- ja tarbimiskeskkonna osakond, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
Triinu Sillamaa, Ettevõtlus- ja tarbimiskeskkonna osakond, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
Samal teemal saad lugeda SIIT.
SOLVIT on Euroopa Liidu veebipõhine kaebuste lahendamise teenus, mis aitab Eesti poolelt lahenduse leidmisel, kui teise EL liikmesriigi ametiasutus on rikkunud ettevõtja või kodaniku õigusi. Tutvustame SOLVITI võimalusi ja seniseid positiivseid lahendeid.